Diyarbakır koşullarında, farklı dönemlerde uygulanan yaprak gübresinin pamuğun (Gossypium hirsutum l.) tarımsal ve teknolojik özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 77084
  2. Yazar: MEFHAR GÜLTEKİN TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY GEMÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz YÜKSEK LÎSANS TEZİ Diyarbakır Koşullarında, Farklı Dönemlerde Uygulanan Yaprak Gübresinin Pamuğun (Gossypium hirsutum L) Tarımsal ve Teknolojik Özelliklerine Etkisi Mefhar Gültekin TEMİZ ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Oktay GENÇER Yıl: 1998, Sayfa : 59 Jüri : Prof. Dr. Oktay GENÇER Prof.Dr. Halis ARIOĞLU Yrd.Doç.Dr. Sezer SİNAN Diyarbakır ekolojik koşullarında, 12 kg/da N, 6 kg/da P2O5 toprak gübrelemesine ek olarak Taraklanma Başlangıcında, Çiçeklenme Başlangıcında ve Çiçeklenme Doruğunda uygulanan Fetrilon-Combi isimli ticari yaprak gübresinin, Sayar 314 ve Erşan 92 isimli iki pamuk çeşidinin {Gossypium hirsutum L.) tarımsal ve teknolojik özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılan bu çalışma, bölünmüş parseller deneme deseninde, 3 tekerrürlü olarak düzenlenmiştir. Deneme deseninde çeşitler ana parsel, yaprak gübresi uygulama dönemleri alt parsel olarak alınmıştır. Çalışmadan, mikro besin elementi içeren yaprak gübresi olan Fetrilon Combi uygulamasının, pamuğun, incelenen, kütlü verimi, ve lif yeknesaklığı özelliklerine etkisinin, kontrole göre, önemli; bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, yaprak sayısı, koza sayısı, 5'li çenet oranı, koza kütlü ağırlığı, koza ağırlığı, çırçır randımanı, 100 tohum ağırlığı, erkencilik oranı, lif uzunluğu, lif inceliği ve lif kopma dayanıklılığı özelliklerine etkisinin, kontrole göre, önemsiz olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Pamuk - Mikro Besin Elementleri - Yaprak Gübrelemesi III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS Effect of Foliar Micronutrients Fertilizers Applied at Different Stages of Cotton Cultivar (Gossypium hirsutum L) on Agronomical and Technological Properties Under Diyarbakır Conditions Mefhar Gültekin TEMİZ DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Oktay GENÇER Year : 1998, Pages : 59 Jury : Prof. Dr. Oktay GENÇER Prof.Dr. Halis ARIO?LU Yrd.Doç.Dr. Sezer SÎNAN This study was arranged in split plot design with three replications to determine the effect of a foliar fertilization called Fetrilon-Combi treatments applied at the first square stage, the flowering initiation stage, and the peak of flowering stage as the supplement to the conventional 12 Kg/da N, 6 Kg/da P2O5 soil fertilization on agronomical and technological properties of two cotton cultivars, Erşan 92 and Sayar 314 (Gossypium hirsutum L.), under Diyarbakır ecological conditions. In the study, cultivars and foliar micronutrients fertilizer applied at different stages was taken main-plot and sub-plot, respectively. In the study, it was determined that the effect of application of Fetrilon Combi, a foliar fertilizer containing micronutrients on the studied seed cotton yield and fiber uniformity were significant with respect to control, and that plant height, number of monopodial branches, number of sympodial branches, number of leaf, number of boll, number of carpel, seed cotton weight per boll, boll weight, ginning outturn, seed index, earliness ratio, fiber length, micronaire, fiber strength were insignificant with respect to control, Key Words : Cotton - Micronutrients - Foliar Fertilization IV