Betonarme bir binanın hesap ve tasarımının 2007 ve 2018 deprem yönetmeliklerine göre karşılaştırılması
Comparison of analysis and design of a reinforced concrete building according to 2007 and 2018 earthquake regulations
  1. Tez No: 770920
  2. Yazar: ÇAĞLA BAYKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAHSİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada yeni deprem yönetmeliği olan TBDY 2018'e göre, yürürlükten kaldırılan TDY 2007'deki sınır ve şartların ne yönde değiştiğini kıyaslayabilmek amacıyla 5 katlı betonarme çerçevelerden oluşan taşıyıcı sisteme sahip, düzensizliği olmayan bir bina Sta4-cad programı ile çözümlenmiştir. Mod birleştirme yöntemi ile ortaya çıkan değerler karşılaştırılmıştır. İlgili yönetmeliklerin her birine göre söz konusu binanın en iyi ve en kötü zemin şartları gözönüne alınarak 4 deprem analizi yapılmıştır. Bazı durumlarda farklı beton sınıflarının sonuçları hangi yönde değiştireceği ayrıca değerlendirilmiştir. Birinci bölümde çalışmanın konusuna benzer bazı akademik çalışmalar özetlenmiş, ardından TDY 2007 ve TBDY 2018 arasındaki başlıca değişikliklerden ve bazı önemli yönetmelik tanımlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde bina ve analizle ilgili bilgiler verildikten sonra üçüncü bölümde analiz sonucunda ortaya çıkan değerler“Tasarım İvme Spektrumu ve Deprem Kuvvetleri, Bina Periyodu, Kolon Normal Kuvvet Kapasitesi Kontrolü, Güçlü Kolon Kontrolü, Kolon-Kiriş Birleşim Bölgesi Kesme Güvenliği, Kolon Kesme Güvenliği, Kiriş Kesme Güvenliği ve Göreli Kat Öteleme Değerleri”başlıkları altında karşılaştırılarak yorumlanmıştır. Son bölümde ise sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Yönetmelik sınır şartlarına göre, TBDY 2018'de kolonlara gelen eksenel (normal) kuvvet sınır değeri azaltılarak daha sünek yapılar amaçlanmıştır. Sonuçlara genel olarak bakıldığında ise yeni yönetmelikle birlikte etkin kesit rijitliğinin bina periyodu ve göreli kat öteleme değerlerini artırmada önemli bir etken olduğu görülmüştür. Bununla birlikte TBDY 2018 şartlarında hesaplanan deprem kuvvetlerinin TDY 2007'ye göre en iyi zemin üzerinde azalması ve en kötü zemin üzerinde ise artması nedeniyle, deprem kuvveti değerlerinin eski yönetmeliğe göre ne yönde değişeceği konusunda herhangi bir genelleme yapılamayacağı ve bu konuda zemin sınıfının önemli bir kriter olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to compare how the limits and conditions in TEC 2007 which was abolished, changed according to the new earthquake regulation TBEC 2018, a building with a carrier system consisting of 5-storey reinforced concrete frames and without irregularities was analyzed by the Sta4-cad program. Thus, the values were compared by using the mode combination method. According to each of the relevant regulations, 4 earthquake analyzes were made taking into account the best and worst soil classes. In some cases, it was also evaluated how different concrete classes would change the results. In the first section, some academic studies similar to the subject of the study were summarized, then the main changes between TEC 2007 and TBEC 2018 and some important regulation definitions were mentioned. After giving information about the building and analysis in the second section, in the third section, the findings obtained as a result of the analysis were interpreted and compared under the headings of“Design Acceleration Spectrum and Earthquake Forces, Building Period, Column Normal Force Capacity Control, Strong Column Control, Column-Beam Joint Shear Safety, Column Shear Safety, Beam Shear Safety and Relative Story Displacement Values”. In the last section, conclusions and recommendations were given. According to the limit conditions of the regulation more ductile structures were aimed by decreasing the limit value of the axial force on the columns in TBEC 2018. When the results were examined in general, it has been seen that the effective section rigidity is an important factor in increasing the building period and relative story displacement values according to the the new regulation. However, due to the earthquake forces decaresed on the best soil class and increased on the worst soil class in TBEC 2018 compared to TEC 2007, it has been understood that no generalization can be made about how the earthquake force values will change according to the old regulation and the soil class is an important criterion in this regard.