18-65 yaş arası bireylerin suç korkusu düzeyleri ile toplumsal cinsiyet algısı ve adil dünya inancı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of fear of crime and the perception of gender and fair world belief for individuals aged 18-65
  1. Tez No: 770919
  2. Yazar: YAĞMUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada 18-65 yaş arası bireylerin toplumsal cinsiyet algısı ve adil dünya inancı düzeylerinin, suç korkusu düzeyleri üzerinde etkisi olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 18-65 yaş arasında 410 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Veriler online platformlarda kolayda örnekleme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmada Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Suç Korkusu Ölçeği (SKÖ), Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (TCRTÖ) ve Adil Dünya İnancı (ADI) ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS-25 istatistik programı kullanılmıştır. Bu bağlamda, suç korkusu, toplumsal cinsiyet rolleri ve adil dünya inancı demografik değişkenlere göre incelenirken bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) analizleri kullanılmıştır. ANOVA analizinde meydana gelen anlamlı farklar ise post-hoc testlerinden Tukey testi ile incelenmiştir. Ayrıca, suç korkusu, toplumsal cinsiyet rolleri ve adil dünya inancı arasındaki ilişki pearson korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate whether the level of gender perception and belief in a just world of individuals between the ages of 18-65 have an effect on the level of fear of crime. For this purpose, data were collected from 410 adult individuals between the ages of 18-65. The data were collected by convenience sampling method on online platforms. Socio-Demographic Information Form, Fear of Crime Scale (FoC), Gender Roles Attitude Scale (GRAS), and Belief in a Just World (BJW) scale were used in the research. SPSS-25 statistical program was used in the analysis of the obtained data. In this context, while the fear of crime, gender roles, and belief in a just world were analyzed according to demographic variables, independent groups t-test and one-way ANOVA analyzes were used. Significant differences in one-way ANOVA analysis were analyzed with the Tukey test, one of the post hoc tests. In addition, the relationship between fear of crime, gender roles, and belief in a just world was examined by Pearson correlation analysis and multiple regression analysis.