Metotreksatla indüklenen karaciğer toksisitesi üzerine linoleik asidin koruyucu etkisi
Protective effect of linoleic acid against methotrexate induced in toxicity liver
- Tez No: 770982
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEMDUHA GÜLHAL BOZKIR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Anatomi, Anatomy
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 83
Özet
1950'li yıllarda Metotreksat (MTX), antifolat terapinin temeli olarak birçok kanser türünün tedavisinde aminopterinin yerini almıştır. MTX, folik asit antagonistidir ve yüksek dozlarda timidilat sentetazı inhibe ederek DNA oluşumunu engelleyen bir antineoplastik ilaçtır. Temelde antimetabolit özelliğinden başka antiinflamatuvar, antiproliferatif, immünosupresif, antipsöriatik etkinlikleri de bulunmakta ve klinikte halen bu endikasyonlarda kullanılmaktadır. Ne yazık ki ilaç kullanımını takiben başta hepatotoksisite ve nefrotoksisite olmak üzere meydana gelen yan etkiler, ilacın kullanımını sınırlandırmaya veya ilacın kesilmesine neden olmaktadır. Yapılan çalısmalar, ilacın basta hepatotoksisite olmak üzere gelişen yan etkilerinde, çoğunlukla reaktif oksijen radikallerinin(ROS ) meydana getirdiği oksidatif hasari sorumlu tutmuştur. Yapılan çalısmalarda oksidatif hasarın sorumlu olduğu gösterilen bu yan etkileri önleme konusunda, antikanserojen olan linoleik asitin alternatif bir profilaktik seçenek olabileğini düşünmekteyiz. Çalışmamızın amacı, MTX kaynaklı karaciğer hasarında linoleik asitin koruyucu etkisini karaciğer hücre hatlarında biokimyasal analizler yaparak araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
1950 Methotrexate (MTX) contains aminopterin as a carcinogen, based on antifolate therapy. MTX is a folic acid antagonist and an antineoplastic drug that inhibits DNA formation by inhibiting thymidylate synthetase at high doses. Basically, antimetabolite is a special antiinflammatory, antiproliferative, immunosuppressive, antipsychotic and clinically available indication. Unfortunately, with hepatotoxicity and nephrotoxicity, depending on the side effects, the drug is limited or the drug is discontinued. Studies have shown that oxidative damage caused by reactive oxygen radicals (ROS) is responsible for the side effects of the drug as well as hepatotoxicity. This is a preferred solution that has emerged as a problem. The aim of the work is to provide protection against the disease.