Modellunabhängige Verfahren zur Erkennung nichtlinearen Fahrzeugverhaltens
Stabil olmayan sürüş durumlarını tespit için kullanılan araç modellerinden bağımsız medtodlar
  1. Tez No: 770997
  2. Yazar: BENAN SERARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DIETER SCHRAMM, PROF. DR. ARNOLD KİSTNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität Duisburg-Essen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, sistem girdileri (örn. direksiyon açısı ve araç hızı) ve sistem çıktıları (örn. yanal hızlanma ve/veya yalpalama oranı) arasındaki doğrusal olmayan araç reaksiyonlarını tespit etmek için alternatif yöntemleri konu almıştır. Bu yöntemler, bireysel araç parametrelerinden bağımsızdır. Bu yöntemler, üretim sürecinin neden olduğu parametre dağılımlarına ve meydana gelebilecek parametre değişikliklerinden bağımsızdır. Bu nedenle amaç, araç modeli tabanlı yönteme kıyasla daha dar müdahale eşikleri aracılığıyla sınır aralığına geçişin daha doğru, daha hızlı ve daha sağlam bir şekilde tespit edilmesini sağlamaktır. Sinyal işleme alanında tutarlılık fonksiyonunu kullanmak gibi modelden bağımsız algılama için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu fonksiyon, literatürde ilk kez araç dinamiğine uygulanmaktadır. Bu tezde, araç dinamiği ölçümlerine dayalı ilk sonuçlar gösterilmektedir. Prosedürler ve algılama algoritmaları, yukarıdaki ve diğer yöntemler için ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with alternative methods to detect non-linear vehicle reactions between system inputs (e.g. steering angle and vehicle speed) and system outputs (e.g. lateral acceleration and/or yaw rate). These methods are independent of individual vehicle parameters. For this reason, these methods are robust against parameter spreads caused by the manufacturing process and robust against parameter changes as they can occur e.g. over the lifetime of the vehicle. The aim is therefore to enable a more accurate, faster and more robust detection of the transition to the limit range by means of narrower intervention thresholds compared to the vehicle model-based method. Several methods are available for model-independent detection, like using the coherence function in the signal processing field. This function is applied to vehicle dynamics for the first time in literature. In this thesis, the first results based on vehicle dynamics measurements are shown. The procedures and detection algorithms are explained in detail for the above and other methods.