Lise öğrencilerinin duyarlı sevgi düzeyleri ile akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the relationship between high school students' compassionate love levels and peer bullying behaviors in terms of various variables
- Tez No: 770998
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı lise seviyesindeki öğrencilerin duyarlı sevgi düzeyleri ile akran zorbalığı davranışları arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kağıthane ilçesinde bulunan Anadolu Lisesi ve Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9, 10 ve 11 sınıflarına devam eden toplam 560 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında 'Kişisel Bilgi Formu', 'Duyarlı Sevgi Ölçeği' ve 'Akran Zorbalığı Belirleme Ölçeği Ergen Formu' kullanılmıştır. Bu araştırmada betimsel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler analiz edilirken iki ilişkisiz grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için bağımsız gruplar t testi, ikiden fazla grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için çok yönlü varyans analizi (ANOVA), iki değişken arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini test etmek için de regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda kız öğrencilerde gözlenen Duyarlı Sevgi Ölçeği puanlarının, erkek öğrencilerde gözlenen Duyarlı Sevgi Ölçeği puanlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığı kurbanı olma toplam puanlarının ise kız öğrencilerin akran zorbalığı yapma ve akran zorbalığı kurbanı olma toplam puanlarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlenmiştir. Lise öğrencilerinin duyarlı sevgi düzeyleri ile akran zorbalığı kurbanı olmaları arasında negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı zayıf bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between high school students' compassionate love levels and their peer bullying behaviors in terms of various variables. The sample of the research consists of 560 high school students attending 9th, 10th and 11th grades of Anatolian High School and Vocational and Technical Anatolian High School in Kağıthane district of Istanbul in the 2020-2021 academic year.“Personal Information Form”,“Compassionate Love Scale”and“Peer Bullying Scale Adolescent Form”were used to collect data. In this study, the relational survey model, which is one of the descriptive research types, was used. While analyzing the data, independent groups t-test to test the significance of the difference between the means of two unrelated groups, multidirectional analysis of variance (ANOVA) to test the significance of the difference between the means of more than two groups, Pearson product-moment correlation coefficient to reveal the relationship between two variables, independent regression analysis was also used to test the effect of the variable on the dependent variable. As a result of the research, it was seen that the Compassionate Love Scale scores observed in female students were statistically significantly higher than the Compassionate Love Scale scores observed in male students. It was determined that the total scores of male students for bullying and being a victim of peer bullying were significantly higher than the total scores of female students for bullying and being a victim of peer bullying. It has been determined that there is a weak and negative statistically significant relationship between high school students' levels of compassionate love and being victims of peer bullying.