Uzun uçuş süreli ve yüksek taşıma kapasiteli bir insansız hava aracının simülasyon ortamında tasarımı
Design of a high payload unmanned aerial vehicle with long flight time in a simulation environment
- Tez No: 771026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÜNSALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsansız hava aracı (İHA) teknolojisi her sektörün ihtiyacına göre optimize edilebilen ve tamamen kullanım amacına göre tasarlanan, kullanımı hızla artan ve de yakın zamanda birçok sektörde kullanılacağı öngörülen teknolojik bir alettir. İHA modeli ve tasarımı kullanılacağı operasyona göre değişiklik göstermektedir. Sensör çeşitliliği ve kullanılan kamera kalitesi gibi parametrelerin dışında diğer tüm teknolojik bileşenler (motor, batarya, pervane vb.) İHA'ların faydalı yük taşıma ve uçuş süresi gibi temel belirleyici parametreler için ana rol oynamaktadır. Bu tez çalışmasında bir dört rotorlu insansız hava aracının havada kalma süresi ve ağırlığı üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasında uzun uçuş süresine sahip ve yüksek yük taşıma kapasiteli bir dört rotorlu insansız hava aracı Matlab/Simulink® programı kullanılarak modellenmiş ve sistemin doğrulama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Cihazdan beklenilen uçuş süresi ve yük taşıma kapasitesi gibi parametrelerin sağlanabilmesi adına, uygun batarya, rotor ve kontrolcü uyumu sağlanarak oluşturulan sistemin aerodinamik moment ve kuvvetlerini içiren matematiksel modeli farklı varyasyonlar kullanılarak test edilmiş ve simülasyon ortamında doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unmanned aerial vehicle (UAV) technology is a technological tool that can be optimized according to the needs of every sector and is designed completely according to the purpose of use, its use is increasing rapidly and it is expected to be used in many sectors in the near future. The model and design of the UAV varies according to the operation in which it will be used. Apart from parameters such as sensor diversity and camera quality used, all other technological components (motors, battery, propeller, etc.) play the main role for basic determining parameters such as payload and flight time of UAVs. In this thesis, studies were carried out on the airtime and weight of a quadrotor. In this thesis, a quadrotor unmanned aerial vehicle with a long flight time and high payload capacity was modeled using Matlab/Simulink® program and the verification of the system was carried out. In order to provide the parameters such as expected flight time and load carrying capacity from the device, the mathematical model of the system, which was created by providing the appropriate battery, rotor and controller compatibility, including the aerodynamic moments and forces, was tested using different variations and verified in the simulation environment.