Machine learning based smart beehive monitoring system without Internet network
İnternet ağı olmadan makine öğrenimi tabanlı akıllı arı kovanı izleme sistemi
  1. Tez No: 771044
  2. Yazar: ESRA ECE VAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Arıcılık, hem tarımsal verim hem de tarım ekonomisi açısından önemli bir rol oynamaktadır; arılar bal, balmumu, arı sütü, apitoksin, polen ve propolis üretirler. Günümüzde bu doğal ürünler beslenme, gıda takviyesi, ilaç ve sanayi için daha da uygun ve tercih edilir hale gelmektedir. Bununla birlikte, organik bal üretmek için arılıkların çoğu, elektrik ve internet ağı gibi hizmetlerin bulunmadığı uzak veya uzak kırsal alanlarda bulunmaktadır. Ayrıca koloni başarısızlıkları nedeniyle kovan sayısındaki artışa rağmen dünya bal üretimi yıldan yıla azalmaktadır. Bu makalenin amacı, İnternet ağına erişimi olmayanlar da dahil olmak üzere arılıklar için akıllı bir kovan izleme sistemi geliştirmektir. Bu kapsamda RFID sensörler ile kovan içindeki sıcaklık ve bağıl nem ile ortam sıcaklığı ölçülmüştür. Tüm sensör verilerinin gönderildiği ve saklandığı kontrol merkezinde, bir anomali tespit edildiğinde arıcıyı SMS ile uyarmak için kullanılan bir GSM modülü bulunmaktadır. Eş zamanlı olarak, toplanan veriler kullanılarak, anomalileri tespit etmek ve uyarı sistemini kalibre etmek için denetimsiz bir makine öğrenmesi algoritması kullanılmıştır. Sonuçlar, akıllı arı kovanı izleme sisteminin koloni kaybından 4 hafta öncesine kadar ölümcül anomalileri tespit edebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Beekeeping plays essential role both in terms of agricultural yields and agricultural economy; they produce honey, wax, royal jelly, apitoxin, pollen, and propolis. Nowadays, these natural products become more importantly suitable and preferable for nutrition, food supplement, medicine, and industry. However, to produce organic honey, majority of the apiaries are located in remote or distant rural areas where utilities such as electricity and Internet network are not available. Additionally, due to colony failures, world honey production decreases year by year despite the increase in the number of beehives. The objective of this paper is to develop a smart beehive monitoring system for apiaries including those that do not have access to Internet network. In this context, temperature and relative humidity inside the beehive, and ambient temperature were measured with RFID sensors. Control center, where all sensor data was sent and stored at, has a GSM module used to warn the beekeeper via SMS when an anomaly is detected. Simultaneously, using the collected data, an unsupervised machine learning algorithm is used for detecting anomalies and calibrating the warning system. The results show that the smart beehive monitoring system can detect fatal anomalies up to 4 weeks prior to colony loss.