T5 Cibali-Alibeyköy Cep Otogarı Tramvay Hattı'nın Haliç Körfezi ile deniz entegrasyonu
Sea transportation integration with T5 Cibali-Alibeyköy Tram Line in Halic Gulf
  1. Tez No: 771066
  2. Yazar: MAHMUT ARAS ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
İstanbul nüfusunun artışına bağlı olarak kent içi hareketlilik de artış göstermiştir. Nüfus ve haraketliliğin yüksek olduğu şehirlerde entegrasyon kavramı özellikle sürdürülebilir toplu taşıma hizmeti kapsamında öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda, üniversiteler, sağlık kuruluşları, yeşil alanlar ve yeni açılan T5 tramvay hattı gibi arazi kullanımların olması ve gelen yolculuk taleplerine ek olarak potansiyel yolculuk taleplerinin de düşünüldüğü Haliç Körfezi bu çalışma için uygun görülmüştür. Yolculuk sayısı, süresi, maliyeti ve alternatif güzergahlar gibi veriler toplanmış farklı senaryolar kurulmuş, senaryolara ait ampirik varsayımlar geliştirilmiş ve her bir senaryo ve senaryolara ait ampririk varsayımlardan farklı sonuçlar alınmıştır. Güzergahların ve yeni tramvay hattının daha aktif kullanılması ve körfezdeki karayolu kullanımının azaltılması kapsamında değerlendirmeler yapılmış, olası bir deniz entegrasyonu sonrasında oluşabilecek yolculuk sayıları, yolculuk güzergahları tahmin edilmiştir. Sonuç olarak, günün belirli saatlerinde ve çalışma kapsamında belirlenen 2 adet iskele ile deniz entegrasyonunun etkin ve verimli bir şekilde hizmet vermesi için hangi koşulların sağlanması gerektiği yönünde değerlendirmeler yapılmış ve Rastgele Fayda Teoremi kapsamında en etkin çözümün ne olacağı yönünde görüş bildirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban mobility increases depending on the increase in the population of Istanbul. In cities with high population and mobility, the concept of integration stands out especially within the scope of sustainable public transportation service. In this concept, the presence of land uses creates travel demands such as universities, health institutions, green areas and the newly opened T5 tram line and the potential travel demands in addition to the incoming travel demands were considered in this study. Data such as number of trips, duration, cost and alternative routes were obtained from public authorities, different scenarios were established, empirical assumptions were developed for the scenarios and different results were obtained from the empirical assumptions of each scenarios. Evaluations were made within the scope of more active use of the newly proposed routes and the new tram line and sea transportation integration in the gulf. Moreover, the number of trips that may occur after a possible sea integration, and the travel routes were estimated. As a result, 2 new piers are determined in the gulf, and conclusions were reached about what conditions should be provided for the sea integration to serve effectively and efficiently at certain times of the day. Furthermore, within the scope of the study, an opinion was expressed on what would be the most effective solution within the scope of the Random Benefit Theorem for users.