Sorumluluk sigortacısının zarar görene ifa yükümlülüğü
Liability of the insurer of liability for damages
  1. Tez No: 771072
  2. Yazar: İSMAİL BAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Sorumluluk sigortası müessesesinde sorumluluk sigortacısı, sigorta ettiren ile ifa ettiği sorumluluk sigortası sözleşmesinde sigorta ettirenin sigorta sözleşmesinde öngörülen rizikoya esas teşkil eden hukuka aykırı eylemi neticesinde zarar gören üçüncü kişinin uhdesinde doğan zararın sonuçlarını sigorta sözleşmesinde öngörülen sigorta bedelinin sınırları dahilinde gidermeyi amaçlamaktadır. Zarar gören üçüncü kişi uhdesinde doğan zararın sonuçlarının giderilmesini sorumluluk hukukundan dolayı sigorta ettirenden talep edebileceği gibi sigorta hukukundan dolayı sorumluluk sigortacısından da talep edebilecektir. Sorumluluk sigortacısının ifa yükümlülüğünün sigorta ettirene karşı kısmen veya tamamen sona erse de zarar gören üçüncü kişiye karşı zorunlu sigorta bedeline kadar devam edeceği TTK m.1484'te hükme bağlanmıştır. TTK m.1484'teki sorumluluk sigortacısını zarar gören üçüncü kişiye karşı her halde sorumlu tutan düzenleme sorumluluk sigortacısını savunmasız bırakmıştır. Somut tez çalışmamızda sorumluluk sigortacısının zarar gören üçüncü kişiye ifa yükümlülüğü TTK m.1484 kapsamında üç bölümde ele alınmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, TTK kapsamında sorumluluk sigortası sözleşmesinin tarafları, bu tarafların yükümlülükleri ve sorumluluk sigortası sözleşmesine ilişkin genel düzenlemeler ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, sorumluluk sigortacısının zarar gören üçüncü kişinin tazminat talebi doğrultusunda zarar gören üçüncü kişiye karşı hangi savunmaları ileri sürebileceği ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise; sorumluluk sigortacısının zarar gören üçüncü kişiye karşı ifa yükümlülüğünün hangi hallerde sona ereceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In the liability insurance business, the liability insurer aims to compensate the consequences of the damage arising at the responsibility of the third party, who suffered as a result of the unlawful act of the insurant, which constitutes the basis for the risk stipulated in the insurance contract, within the limits of the insurance amount stipulated in the insurance contract. The injured third party may demand the elimination of the consequences of the damage caused by the liability law from the insurer, as well as from the liability insurer due to the insurance law. It is stipulated in Article 1484 of the TTK that even if the performance obligation of the liability insurer is partially or completely terminated against the insured, it will continue until the compulsory insurance amount against the third party damaged. The regulation in Article 1484 of the TTK, which holds the liability insurer liable to the third party damaged in any case, has left the liability insurer vulnerable. In our concrete thesis, the liability of the liability insurer to the third person who suffered damage has been discussed in three parts within the scope of TTK article 1484. In the first part of our study, the parties of the liability insurance contract within the scope of the TTK, the obligations of these parties and the general regulations regarding the liability insurance contract are discussed. In the second part of our study, what defenses the liability insurer can put forward against the injured third party in line with the compensation claim of the third party are discussed. In the third part of our study; In which cases the liability of the liability insurer against the injured third party will come to an end has been discussed.