Motorlu araçlar sorumluluk sigortasında riziko istisnaları
The risk exceptions in the motor vehicles liability insurance
- Tez No: 191504
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
YÜCEL, Çağrı : Motorlu Araçlar Sorumluluk Sigortasında Riziko stisnaları,Yüksek Lisans Tezi, Danışman : Doç. Dr. Kemal ŞENOCAK, XXVIII + 173 s.ÖZETGünümüzde motorlu araçların ve trafik yoğunluğunun artması birçoksoruna sebep olmaktadır. Bu sorunlardan en önemlilerinden birisi, motorluaraçların sebep olacağı zararların nasıl ve kim tarafından karşılanacağınınbelirlenmesidir.Hukukumuzda kabul edilen ilkeye göre, fail kusurlu olduğu takdirdesorumlu olacaktır. Buna göre kusursuz olan fail, doğan zarardan sorumlututulamaz. Ancak Karayolları Trafik Kanunu, motorlu araçların kendine özgütehlikelerini dikkate alarak, motorlu araç işleteni kusursuz olarak sorumlututmuştur. Böylece motorlu aracın işletilmesi ile doğan zarar arasında uygunilliyet bağının bulunması yeterli olup, ayrıca işletenin kusuru aranmayacaktır.Karayolları Trafik Kanunu, zarar gören kişileri korumak amacıylaişletenin sorumluluğunu karşılamak için motorlu araçlar sorumluluk sigortasıyaptırma zorunluluğu getirmiştir. Bu sigorta ile işletenin sorumluluğu içingerekli şartların varlığı halinde sigortacı zarar görenin zararını karşılayacaktır.Sigortacının doğan zarardan dolayı sorumluluğu sınırsız değildir.Öncelikle, sigortacının sorumluluğu sorumlu olduğu miktar bakımındandır.Ayrıca sigortacı, sözleşme kapsamı dışında kalan rizikolardan dolayı dasorumlu değildir. Karayolları Trafik Kanunu'nun 91. maddesinin I. fıkrasıuyarınca, motorlu araçlar zorunlu sorumluluk sigortası, işletenin kusursuzsorumluluğuna karşı yapılmaktadır. şletenin kusursuz sorumlu olmadığıdurumlar kural olarak sigorta kapsamı dışındadır.Ayrıca, riziko istisnaları Karayolları Trafik Kanunu'nun 92. maddesindealtı bent olarak düzenlenmiştir. Ancak bu düzenleme isabetli bir şekildeyapılmamıştır. Çünkü, motorlu araçlar sorumluluk sigortasında rizikoistisnaları bu madde ile sınırlı değildir. Bu maddede düzenlenmemekle birlikteKanun'un diğer maddelerinde düzenlenen riziko istisnaları bulunmaktadır.Bazı riziko istisnaları da Kanun'un ilgili maddelerinin aksi yorumundananlaşılmaktadır.2
Özet (Çeviri)
YÜCEL, Çağrı : The Risk Exceptions In The Motor Vehicles LiabilityInsurance, Master?s Thesis, Advisor : Assoc. Prof. Kemal ŞENOCAK, XXVIII+ 173 p.ABSTRACTNowadays, the increase in the number of motor vehicles and the trafficdensity causes a lot of problems. One of the most important problem is toidentify how the damages that motor vehicles cause will be compensated andwho compensates it.According to the principle accepted in our law, the author will beresponsible in the case of being faulty. So, the author who is not faulty can notbe held responsible for the damage. However, the Highway Traffic Code holdthe person who runs the motor vehicle (holder) responsible as faultless bytaking the characteristic dangers of motor vehicles into consideration. Thus, theappropriate casuality relation between the running of the motor vehicle and thedamage is enough, the fault of the holder will be overlooked.The Highway Traffic Code make obligatory to have motor vehiclesliability insurance to compensate the responsibility of the holder with the aim ofthe protection of the person who suffers harm. The insurer will compensate thedamage of the person who suffers harm if the necessary conditions for theresponsibility of the holder existThe responsibility of the insurer for the existing damage is not unlimited.First of all, the responsibility of the insurer is as much as the amount that it isresponsible for. Additionally, the insurer is not responsible for the risks whichare not included in the contract. According to the I. paragraph of 91. article ofthe Highway Traffic Code, motor vehicle liability insurance is done for thefaultless responsibility of the holder. The situations in which the holder is notfaultless responsible are out of the insurance as a rule.Additionally, the risk exceptions are organised as six paragraphs in the92. article of the Highway Traffic Code. However, this organisation was notdone exactly, because the risk exceptions in the motor vehicle liability insuranceare not limited only with this article. There are other risk exceptions which areorganised in the other articles of the Code, they are not organised in this article.Some of the risk exceptions are understood from the opposite comments of therelated articles of the Code.2