Demiryolu araçlarının bakım masraflarının RAMS analizleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of maintenance costs of railway vehicles with RAMS analysis
  1. Tez No: 771074
  2. Yazar: HAMİT MURAT GEYİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN EYİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, Bakım kavramının anlamı detaylıca anlatılmış ve raylı sistem araçlarında yapılan bakım çeşitleri örneklenerek gösterilmiştir. RAMS kavramı ile ilgili literatür incelenmiştir. RAMS hesaplama yöntemleri, detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Özellikle risk kavramı üzerinde durulmuş ve risk değerlendirme yöntemlerinden bahsedilmiştir. Metro İstanbul A.Ş. bünyesinde bulunan farklı araç üreticileri ve farklı araç modelleri için farklı yıllardaki bakım maliyetleri ve RAMS hesaplamaları karşılaştırılarak bu iki kavram arasındaki ilişki yorumlanmıştır. 2019 yılına ait veriler ağırlıklı olmak üzere 2020 ve 2021 yıllarına ait güncel veriler kullanılmasına özen gösterilmiştir. Araçların periyodik bakım ve düzeltici bakımlarında sarf edilen ve malzeme ve işçilik maliyetleri ele alınarak RAMS verileri ile anlamlı sonuçlar aranmıştır. Ayrıca farklı üreticilere, yaşlara, ekipman ve teknolojilere sahip araçlarda da maliyet ile performans açısından anlamlı sonuçlar aranmıştır. Alınan veriler araç tipleri ve araçların çalışma koşulları göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır. Tezde detaylı olarak incelenen T5 Eminönü – Alibeyköy tramvay hattı ve depo sahasının inşaat, elektromekanik ve araç alım işi teknik şartnamesi verileri analiz edilip yorumlanarak demiryolu araç alımı etüt projelerinde RAMS ile bakım maliyetlerini kapsayan çalışmalara ışık tutması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The meaning of the concept of maintenance is explained in detail and the types of maintenance performed on rail system vehicles are shown with examples. The literature on the concept of RAMS has been reviewed. RAMS calculation methods are explained in detail. In particular, the concept of risk is emphasized and risk assessment methods are mentioned. The relationship between these two concepts is interpreted by comparing the maintenance costs and RAMS calculations in different years for different vehicle manufacturers and different vehicle models within Metro Istanbul A.S. With a predominance of data for 2019, current data has been taken from 2020 and 2021. Significant results were sought with RAMS data by considering the material and labor costs used in the periodic maintenance and corrective maintenance of the vehicles. In addition, significant results were sought in terms of cost and performance for vehicles of different manufacturers, ages, equipment and technologies. The obtained data were compared considering the vehicle types and the working conditions of the vehicles. It is aimed to shed light on the studies covering maintenance costs with RAMS in railway vehicle purchase survey projects by giving examples from the relevant sections in the technical specifications of the T5 Eminönü - Alibeyköy tram line and warehouse area construction, electromechanical and vehicle procurement work tender.