Late Ottoman Muslim women of letters vis-à-vis the gendered discourse of 'The New Ottoman Muslim woman'
Toplumsal cinsiyete dayalı 'Yeni Osmanlı Müslüman kadını' söylemi karşısında son dönem Osmanlı Müslüman kadın yazarları
  1. Tez No: 771093
  2. Yazar: EMİNE HOŞOĞLU DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER JOHN SLUGLETT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Utah
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
19. yy'ın sonu ile 20. yy'ın başında şehirli Osmanlı Müslümanlarına yönelik kamusal söylemde yer bulan yeni, ideal kadın kimliği kurgularını merkeze alan bu tez, Osmanlı Müslüman okur-yazar kadınlarının, kendi görüntü ve varlık alanlarını doğrudan ilgilendiren bu söyleme ne şekilde dahil olduklarını araştırmaktadır. Yeni kadın, hem milli değerlerin koruyucusu, hem de toplumsal ilerlemenin önemli bir aktörü olarak tasarlanmaktaydı. Bu çalışmada, kadınların kamusal yazında artan varlığı ile kadın iffeti ve evcil kimliğine dair meselelere farklılaşan yaklaşımlarının, bu mecrada, yeni kadın kimliği kurgusunu karmaşıklaştıran ve istikrarsızlaştıran bir toplu aktörlük ortaya çıkardığı savunulmaktadır. İslam, milliyetçilik ve moderniteye farklı yakınlıklarda duran kadınların terakkiden ve kültürel bütünlükten anladıkları da birbirinin aynı değildi. Bu, ideal Osmanlı Müslüman kadınlığına uygunluğu yönüyle Müslüman kadının kıyafeti, ev dışı mekanlarda, iş yerinde ve okuldaki varlığı gibi bir dizi durum ve uygulama ile ilgili yazar kadınlar arasındaki fikri uyuşmazlıkları beraberinde getiriyordu. Bu yönüyle tartışma, genel anlamda bireyleri şekillendirmeye ve onları temsil etmeye çalışan baskın fikir, kimlik ve projeler karşısında öznellik meselesine de vurgu yapmaktadır. Çalışma, dönem tarih yazımında farklı şekillerde ortaya çıkan susturma ve onay vermeme biçimlerine karşı, birincil arşiv kaynaklarına yeniden başvurmak suretiyle, ideolojik tavır, sosyal statü ve tanınırlık açılarından kadınların tarihteki düşünsel varlıklarına dair daha kapsayıcı bir resim sunmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation offers a study of the configurations of the idealized, new female gender identity in the public discourse within the late 19thand early 20thcentury Ottoman Muslim urban context and investigates Ottoman Muslim women of letters' involvement in this discourse targeting their own images and presences. The new woman was configured as both the guardian of native values and a potent agent of social development. This study contends that women's increasing participation in public writing and their diversified literary input on issues related to female modesty and feminine/domestic identity created a collective agency in this venue, complicating and unsettling the constructions of the new woman's identity. Women with varying alliances to Islam, nationalism and modernity had changing interpretations of progress and cultural integrity. It brought about contestations, more often than not, over a range of conditions and practices, including Muslim women's attire, their appearance in public places, at gatherings, at work and school, with regard to its propriety for the idealized Ottoman Muslim womanhood. The discussion in this work also speaks accordingly to the general issue of subjectivity, in the face of dominant ideas, identities and projects that attempt to shape and represent individuals. A more inclusive picture of women's intellectual existence in history, in terms of ideological attitudes, and of social status and prominence, is offered based on (re)examination of primary sources, to counter the different ways of silencing and the avoiding of acknowledgment in the historiographies of the period.