Covid-19 salgının İstanbulda toplu taşıma yolcu sayılarına ve gelirlerine etkisi
The effect of the Covid-19 output on the number of passengers and income of public transport in Istanbul
  1. Tez No: 771101
  2. Yazar: MURAT İŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknoloji, birçok alanda zamanı verimli kullandığı gibi kent içi toplu taşımayı da etkilemiştir. Ulaşım ağının gelişmesiyle aynı ve farklı türdeki ulaştırma sistemlerinin entegrasyonu, yaşamı oldukça rahatlatmış ve zamanı daha verimli kullanarak toplumsal ulaşım maliyetlerini de minimize etmiştir. Tarihte birçok salgın hastalığın toplumu maddi ve manevi olarak etkilediği gibi, Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsü de kısa sürede dünyayı birçok alanda etkisi altına almıştır. Ancak Aralık 2019'da Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan Covid-19 virüsü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye dede birçok alanı etkisi Virüsün etkisini azaltmak için uluslararası ve ulusal kurum ve kuruluşlar birçok alanda önlemler almışlardır. Alınan önlemler toplu taşımayı da etkilemiştir. Bu çalışmada İstanbul'un toplu taşıma sisteminde en çok payı olan metro, metrobüs, tramvay, Marmaray, otobüs ve şehir hatları alınarak Covid-19'un bu toplu taşıma sistemlerindeki yolcu sayılarına ve gelirlerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, rapidly developing technology has not only used time efficiently in many areas, but also affected urban public transportation. With the development of the transportation network, the integration of the same and different types of transportation systems has made life quite comfortable and has minimized the social transportation costs by using the time more efficiently. As many epidemics in history have affected the society materially and morally, the Covid-19 virus, which emerged in Wuhan, China in December 2019, has affected the world in a short time in many areas. However, the Covid-19 virus, which emerged in Wuhan, China in December 2019, has a wide range of effects in Turkey as in the whole world. International and national institutions and organizations have taken measures in many areas to reduce the effect of the virus. The measures taken have also affected public transport. In this study, the effects of Covid-19 on the number of passengers and revenues in these public transportation systems were examined by taking the metro, metrobus, tram, Marmaray, bus and city lines, which have the largest share in the public transportation system of Istanbul.