Okul yöneticilerinin 21.yüzyıl becerileri ve öğretmenlerin beklentileri
The 21st century skills of the school administrators and the expectations of teachers
  1. Tez No: 771100
  2. Yazar: BEKİR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmada, Niğde ilinde, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan okul yöneticilerinin, 21. yüzyıl becerileri araştırılmıştır. Çalışma, karma araştırma yöntemi çerçevesinde açıklayıcıyı ardışık desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın 1. aşamasında, nicel yöntem ve betimsel tarama modelinden yararlanılarak, öğretmenlerin algılarına göre, okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerini gösterme düzeyi tespit edilmiştir. Ayrıca elde edilen bulguların; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem ve branş değişkenine göre farklılaşma durumu incelenmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise, olgubilim deseninden yararlanılarak öğretmenlerin; beceri kavramına yönelik algıları, öğretmenlerin, okul yöneticilerinden 21. yüzyıl becerileri kapsamındaki beklentileri, öğretmenlerin, okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerini göstermesinin öğrenciler, öğretmenler ve eğitim sistemine katkılarına yönelik düşünceleri ve okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerinin nasıl artırabileceğine dair görüşleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğretmenlerin beceri kavramına yönelik algılarının yüksek düzeyde olduğu ve okul yöneticilerin 21. yüzyıl becerilerinin, bu yüzyılda değişmesi gerektiğine inandıkları görülmüştür. Ayrıca öğretmenler, genel olarak okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerini (öğrenme ve yenilik becerileri, yaşam ve mesleki beceriler ve okuryazarlık becerileri),“orta”düzeyde algılamakla birlikle bu becerilerin alt boyutlarından yalnızca teknoloji okuryazarlığı becerisini“az”düzeyinde algılamaktadırlar. Öğretmenlerin bu tutumlarında cinsiyet değişkeninin hiçbir beceri yönünden etkisi olmadığı ancak yaş, mesleki deneyim, eğitim düzeyi ve branş değişkeninin bazı beceriler açısından farklılaşmaya sebep olduğu görülmüştür. Özellikle genç ve daha az kıdeme sahip öğretmenlerin, okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerinin düzeyini daha düşük seviyede algıladıkları görülmüştür. Araştırmanın 1. aşamasından elde edilen sonuçlar ile 2. aşamasında elde edilen sonuçların kısmen tutarlı olduğu ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen görüşmelerde, öğretmenler, okul yöneticilerinde en düşük düzeyde algıladıkları 21. yüzyıl becerilerinden teknoloji okuryazarlığı, etkili iletişim, esneklik ve uyum becerilerini okul yöneticilerinden en çok bekledikleri beceriler olarak ifade etmişlerdir. Öğretmenlerin okul yöneticilerinden 21. yüzyıl becerileri kapsamında bahsi geçen becerilerin dışında; liderlik ve iş birliği yapma, problem çözme, girişimci olma, yaratıcı ve üretken olma, yenilenme, kolektif akla önem verme, analitik ve eleştirel düşünme, motive edebilme, yaratıcı olma, rehberlik etme, stratejik hareket etme, vizyon ve misyon sahibi olma ile bilgi okuryazarı olma becerilerini beklemektedirler. Öğretmenlere göre, okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerini göstermesinin öğrenciler, öğretmenler ve eğitim sistemi açısından birtakım katkıları olacaktır. Öğrenciler açısından bu katkıların; öğrenme, motivasyon, fiziksel imkân ve özgüven üzerinde görüleceği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler açısından, okul yöneticilerinin 21 yüzyıl becerilerini göstermesi; motivasyon, üretkenlik, olumlu okul iklimi, aktif eğitim ve fiziksel imkân üzerinde katkı sağlayacaktır. Eğitim sistemi açısından ise; nitelikli eğitim, akademik başarı, dünya standartlarına ulaşma, demokratik ve işbirlikçi eğitim üzerinde katkı sağlayacaktır. Öğretmenler, bu katkıların ortaya çıkması ve okul yöneticilerinin 21. yüzyıl becerilerinin artması için birtakım önerilerde bulunmuş, bunlardan en çok dile getirilen öneri ise; başarılı örnekler üzerine kurgulanan, tecrübelerin paylaşılabileceği, uygulamalı programları içeren, yapılandırılmış grup çalışmalarıyla desteklenen hizmet içi eğitimler olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the 21st century skills of school administrators working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Niğde province were investigated. The study was carried out using explanatory sequential design within the framework of mixed research method. In the first stage of the research, the level of showing the 21st century skills of school administrators was determined according to the perceptions of the teachers by using the quantitative method and descriptive scanning model. In addition, the findings obtained; The differentiation status according to gender, age, education level, professional seniority and branch variable was examined. In the qualitative part of the study, using the phenomenology design, teachers' perceptions of the concept of skill, teachers' expectations from school administrators within the scope of 21st century skills, the effects of school administrators' level of showing 21st century skills and their views on how these skills can be increased were tried to be revealed. According to the findings obtained from the research, it was seen that teachers' perceptions of the concept of skill were at a high level and that school administrators believed that 21st century skills should be changed in this century. In addition, although teachers generally perceive school administrators' 21st century skills (learning and innovation skills, life and professional skills, and literacy skills) at“moderate”level, they perceive only literacy skills as“less”among the sub-dimensions of these skills. It has been observed that the gender variable has no effect on the teachers' attitudes in terms of any skills, but the age, professional experience, education level and branch variable cause differentiation in terms of some skills. It has been observed that especially young and less senior teachers perceive the level of 21st century skills of school administrators at a lower level. It has been revealed that the results obtained from the first stage of the research and the results obtained in the second stage of the research are partially consistent. In the interviews, teachers stated that technology literacy, effective communication, flexibility and adaptability skills are the skills they most expect from school administrators, among the 21st century skills they perceive at the lowest level. Apart from the skills mentioned within the scope of 21st century skills, teachers expect the skills of leadership and collaboration, problem solving, being entrepreneurial, being creative and productive, being innovative, giving importance to collective mind, analytical and critical thinking, being able to motivate, being creative, guiding, acting strategically, having vision and mission, and information literacy from the school administrators. According to the teachers, showing the 21st century skills of school administrators will have some contributions in terms of students, teachers and the education system. It has been concluded that these contributions will be seen on learning, motivation, physical ability and self-confidence for students. In terms of teachers, school administrators' showing their 21st century skills will contribute to motivation, productivity, positive school climate, active education and physical opportunity. In terms of the education system, it will contribute to quality education, academic success, reaching world standards, and democratic and cooperative education. Teachers made some suggestions for the emergence of these contributions and for increasing the 21st century skills of school administrators. Among these, the most frequently mentioned suggestion was in-service trainings, which were built on successful examples, where experiences could be shared, which included practical programs and which were supported by structured group studies.