Gossipolsüz pamuk çiğidi ununun Japon balığı (Carassius auratus) yavrularının yemlerinde kullanımının büyüme performansı ve yem değerlendirmesine etkileri
The effects of the replacement of fish meal with gossypol-free cottonseed meal on the growth performance and feed efficiency ratios of juvenile gold fish (Carassius auratus)
  1. Tez No: 771194
  2. Yazar: SERVER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YEŞİLAYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, balık ununa alternatif bitkisel protein kaynaklarının kullanıldığı juvenil Japon balığı (Carassius auratus) yemlerine Gossipolsüz Pamuk Çigidi Unu (PÇU) ilavesinin balığın büyüme performansı ve yem tüketimi üzerine etkileri incelenmiştir. Deneme, 4 grup üzerinden yürütülmüş olup Kontrol grubuna balık unu ağırlıklı, PÇU %5, PÇU %7.5 ve PÇU % 10 gruplarına ise bitkisel protein ağırlıklı yemler hazırlanmıştır. Deneme başı canlı ağırlıkları ortalama 1.251 g olarak bulunmuştur. Deneme sonunda ortalama en yüksek canlı ağırlığa 3.722±0,218 g ile PÇU % 5 grubu ulaşmış, bu grubu sırası ile 3.683 ± 0.219 g ile PÇU % 10, 3.666 ± 0.253 g ile Kontrol ve 3.422 ± 0.211g ile PÇU %7.5 grupları takip etmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, effect of gossypol-free cottonseed meal (PÇU) supplementation as an alternative plant protein source to fish meal on growth performance and feed consumption of the plant protein based juvenile goldfish (Carassius auratus) diets. The study was conducted to evaluate in 4 experimental diets that include a fish meal-based control diet and three plant protein-based diets, PÇU % 5, PÇU % 7.5, PÇU % 10. Initial mean body weight of control group, PÇU % 5, PÇU % 7.5, PÇU % 10 were 1.252 ± 0.054 g, 1.251 ± 0.055 g, 1.251 ± 0.056 g, 1.251 ± 0.060 g respectively. At the end of the experiment, mean body weights were reached out in PÇU % 5, PÇU % 10, Control and PÇU % 7.5 groups as 3.722±0,218 g, 3.683 ± 0.219 g, 3.666 ± 0.253 g and 3.422 ± 0.211g respectively (P>0.05). In terms of live weight gain, specific growth rates, survival rates, feed consumption values and FCR were found to be statistically insignificant between the control group and PCU groups (5%, 7.5% and 10%) (P>0.05). As a result of this study, PÇU supplementation of up to 10 % was concluded to be positively effect on growth performances, survival rates, feed consumption and FCR of juvenile gold fish (Carassius auratus).