Graf algoritmaları ile RNA graflarının Zagreb indeksi için alt sınırlar
Lower limits for the Zagreb index of RNA graphs with graphalgorithms
- Tez No: 771224
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE BÜYÜKKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde graf yapısının tanım ve özelliklerinden, belirli graf dolaşma algoritmalarından, bazı graf topolojik indekslerin tanımlarından ve RNA yapı modellenmesinden bahsedilmiştir. Daha sonra RNA graf gösterimi tanıtılmıştır. RAG (RNA-As-Graphs) veri tabanı yapısı açıklanmıştır ve çeşitli RNA graf gösterim yöntemleri tanıtılarak RNA yapı analizi ve tasarımına yönelik çeşitli uygulamalardan bahsedilmiştir. RNA graflarına graf dolaşma algoritmalarından DFS ve BFS algoritmaları uygulanması sonucunda RNA graflarının DFS ve BFS ağaç yapıları elde edilmiştir ve RNA graflarının indeks değerlerinin bazı sınırları için teoremler elde edilmiştir. Bu sınır teoremlerinden çeşitli sonuçlar elde edilmiştir. Dördüncü bölüm sonuç bölümüdür. Sonuç bölümünde bu tezde yapılanlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first part is reserved for introduction. In the second part, the definition and properties of graph structure, certain graph search algorithms, definitions of some graph topological indices and RNA structure modeling are mentioned. Then RNA graph representation was introduced. RAG (RNA-As-Graphs) database structure is explained and various RNA graph display methods are introduced and various applications for RNA structure analysis and design are mentioned. As a result of applying DFS and BFS algorithms, which are among the graph search algorithms, to RNA graphs, DFS and BFS tree structures of RNA graphs were obtained and theorems were obtained for some limits of the indices values of RNA graphs. Various results have been obtained from these boundary theorems. The fourth section is the conclusion section. In the conclusion part, what has been done in this thesis is summarized.