Kadastro çalışmalarında İHA, GNSS ve klasik ölçülerin karşılaştırılması
Comparison of UAV, GNSS and classic measurements in cadastre studies
  1. Tez No: 771311
  2. Yazar: FATMA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET YAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Harita Mühendisliği teknolojik gelişmelerden en çok etkilenen mühendislik disiplinlerinin başında gelmektedir. Son yıllarda bilgisayar, elektronik ve yazılım teknolojisindeki çok hızlı gelişmeler doğal olarak Harita Mühendisliği disiplinini de çok büyük oranda etkilemiştir. Başlangıçta takeometrik ölçü ve analog grafik pafta üretiminden sırası ile Elektronik Takeometre sonra GNSS ölçüleri ve bugün İnsansız Hava Araçları (İHA) teknolojisi ile haritacılık faaliyetleri, dolayısı ile kadastro çalışmaları yürütülmektedir. Daha önce elle, logaritma ve pons cetvelleri ile büyük emek, bilgi ve çaba ile yapılan hesaplamalar aynı şekilde günümüzde insan hatasını minimize eden yazılımlarla bilgisayar ortamına aktarılmaktadır. Benzer şekilde, daha önce tek tek elle astrolon paftalara tersim edilen kadastro parselleri günümüzde artık dijital veri minimum hata ile ekranda görülmekte ve bilgisayarımızda bir dosya olarak kaydedilebilmektedir. Bu süreçte üretilen kadastro verileri sırası ile mevzi koordinat sistemi, ED50 datumu ve ITRF datumu gibi üç datum değişikliğini zorunlu olarak yaşamak durumunda kalmışlardır. Yukarıda çok kısaca özetlenmiş olan bu süreç; doğal olarak geçmişte büyük emek, bilgi ve çaba ile üretilen verilerle, uygulanan teknoloji ve datum değişiklikleri nedeni ile günümüzde üretilen aynı bölgeye ait veriler arasında konumsal olarak bir kısım değişikliklere/farklılıklara neden olmuştur. Bu nedenle günümüzde yeni üretilen verilerle daha önce üretilip güncel datuma dönüştürülen veriler arasında kaçınılmaz farklılıklar doğmaktadır. Kadastro verilerinde görülen geçmişteki verilerle günümüz verileri arasındaki farklılıklar bugün uygulamada çeşitli sorunlara sebebiyet vermektedir. Ülkemizde henüz ülke bütününü kapsayan ikinci kadastronun yeni tekniklerle yapılamamış olması bu sorunun temel kaynağıdır. Bu çalışmada İHA ile yapılan kadastro ölçmeleri çeşitli yönleri ile uydularla konum belirleme (GNSS) ve total station gibi yersel ölçü yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. Uygulama alanına ait mevcut parsel konum bilgileri ile üç yöntemden elde edilen konumsal değerler karşılaştırılmıştır. Üç yöntemin uygulamada avantaj ve dezavantajları ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Survey Engineering is one of the engineering disciplines most affected by technological developments. In recent years, very rapid developments in computer, electronics and software technology have naturally affected the discipline of Surveying Engineering to a great extent. Initially, tachometric measurement and analog graphic sheet production, respectively Electronic Tachometer, then GNSS measurements, and today, cartography activities and cadastral studies are carried out with Unmanned Aerial Vehicles (UAV) technology. The calculations that were previously made by hand, with logarithm and pons rulers, with great effort, knowledge, and effort, are transferred to the computer environment in the same way today with software that minimizes human error. Similarly, cadastral plots, which were previously converted to astrolon maps one by one, are now displayed on the screen with minimum error and can be saved as a file on our computer. The cadastral data produced in this process had to experience three datum changes, such as the local coordinate system, the ED50 datum and the ITRF datum, respectively. This process, which was briefly summarized above, naturally caused some spatial changes/differences between the data produced with great effort, knowledge, and effort in the past, and the data belonging to the same region produced today due to the applied technology and datum changes. For this reason, there are inevitable differences between the newly produced data and the data previously produced and converted to current datum. The differences between the past data and today's data seen in the cadastral data cause various problems in practice today. The main source of this problem is the fact that the second cadastre covering the whole country has not yet been made with a new technician in our country. In this study, cadastral measurements made by UAV were compared in various aspects with terrestrial measurement methods such as satellite positioning (GNSS) and total station. The existing parcel location information of the application area and the spatial values obtained from the three methods were compared. The advantages and disadvantages of the three methods in practice have been tried to be revealed.