A comprehensive decision-making approach to the atm cashflow management
Bankamatiklerdeki nakit akışına yönelik bütünsel kararverme yaklaşımı
- Tez No: 771313
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE GENEVOIS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ATM nakit akışı optimizasyon probleminde birbiriyle çelişen iki amaç bulunmaktadır. İlk amaç, dolum ve elde bulundurma maliyetlerinin enküçüklenmesidir. ATM'lerde stoklanan nakit gecelik faizden faydalanamamakta ve önemli bir elde bulundurma maliyetine dönüşmektedir. ATM'lerin yeterince doldurulmaması ise, müşteri memnuniyetsizliğiyle sonuçlanmaktadır. Oysaki ikinci amaç, hizmet düzeyinin enbüyüklenmesidir. Dolayısıyla, katlanılan maliyetler ile hizmet düzeyi arasında denge bulunması gerekmektedir. Bu tezde, ATM nakit talebi tahmin yazını incelenmiş, ortak kullanılan bir veri seti bulunmuş ve bu veri setini kullanan yazının sonuçları tablolaştırılmıştır. Başlangıçta, istatistiksel tahmin teknikleri ARIMA ve SARIMA, sonrasında ise; DNN, RNN ve LSTM gibi makine öğrenmesi teknikleri kullanılmış, mevcut yazını aşan sonuçlar elde edilmiştir. Bildiğimiz kadarıyla, ATM talep tahmini probleminde RNN ve LSTM modelleri ilk defa kullanılmıştır. İkinci aşamada ikmal problemi üzerine yoğunlaşılmış, tahmin edilen talep, ikmal probleminin girdisi olarak kullanılmıştır. Uygulamada, ATM'lerin her ziyarette sabit miktarlarla doldurulduğu ekonomik sipariş miktarı modeli ve talebe göre ikmal modeli olmak üzere iki statik stok kontrol mekanizması kullanılmıştır. İkmal alternatifleri için maliyetler ve hizmet seviyeleri hesaplanmış; ideal ikmal periyodu ve dolum miktarı için gerekli veri tablosu oluşturulmuştur. İdeal ikmal kararı için maliyet odaklı, müşteri odaklı ve entegre yaklaşım olmak üzere üç yaklaşım tanımlanmıştır. İlk yaklaşım, minimum maliyeti veren ikmal stratejisini; ikinci yaklaşım, hizmet düzeyini eniyileyen ikmal stratejisini; entegre yaklaşım ise maliyeti ve hizmet düzeyini eşzamanlı eniyileyen ikmal stratejisini seçmiştir. Yapılan seçimler, devam eden dönem için, maliyetler ve hizmet düzeyindeki değişiklikler takip edilerek test edilmiştir. Önerilen karar destek sistemi, ATM nakit akışı yönetiminde kolaylıkla kullanılabileceği gibi, otomatlar ve benzin istasyonları gibi tüm hizmet noktası problemlerinde kullanılabilir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
ATM cash flow optimization problem has two conflicting objectives. The first objective is to minimize costs. Money stocked in ATMs does not profit from overnight interest. However, insufficient replenishment results with customer dissatisfaction. The second objective being to maximize the service level, a balance should therefore be found between the costs and the service levels. In this thesis, the literature on ATM demand forecasting was reviewed, a common data set was found and the results from the literature are observed. First, statistical estimation techniques; ARIMA and SARIMA, then machine learning techniques; DNN, RNN and LSTM were used and outperforming results were obtained. To our knowledge, RNN and LSTM models were used for the first time in this field. In the second step, the estimated demand was used as the input to the replenishment problem. In the application, two static inventory control mechanisms have been used; the economic order quantity, in which ATMs are filled with fixed quantities on each visit, and lot for lot replenishment model. Costs and service levels were calculated for each alternative. Three approaches are defined for the ideal replenishment decision. The first approach is the minimum cost strategy; the second is maximizing the service level strategy and the third approach chooses a replenishment strategy that optimizes both the cost and the service level. The replenishment decisions are tested by monitoring the evolution of costs and the service level for the following period. The proposed decision support system can be easily used in ATM management as well as all point of service locations such as vending machines and gas stations.