Meyve algılayan ve tanıyan mekanize robot
Mechanized robot detecting and recognizing fruits
  1. Tez No: 771315
  2. Yazar: ERDEM ABAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde robotik alanda sanayi, keşfedilmiş veya henüz keşfedilmeyen yerlerin tespit edilmesi, nesne sınıflandırılması, nesne tanıma gibi birçok alanda çalışmalar yapılmaktadır. Tasarlanan robotlar kullanım alanına göre otomobil, insan vücudu ya da kolu gibi farklı şekillerde olabilmektedir. Bu çalışmaların ortak hedefi insan yükünü azaltarak, insanların yapabildiği eylemleri robotların yapabilmesini sağlamaktır. Bu süreçler hem donanımsal hem de yazılımsal boyutlarda ele alınmaktadır. Makinelere öğrenme ve öğrendiğini uygulayabilme yeteneğini yapay zekâ bize sağlamaktadır. Yapılan bu çalışmadaki amaç, robotun erişebileceği konumda olan meyvelerin algılanması, tanınması ve meyvelerin toplanarak farklı bir lokasyona taşımasını sağlayabilen mobil kollu bir robot tasarlamaktır. Denemeler sonucunda elde edilen sonuçlarda yeterli seviyede ışık ve açı sağlandığında nesnelerin doğru tanınmasında ortalama %95, tespitinde ise ortalama %90 başarı oranları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, studies are carried out in many fields such as industry, detecting discovered or undiscovered places, object classification, object recognition in the field of robotics. The designed robots can be in different shapes such as automobile, human body or arm according to the usage area. The common goal of these studies is to reduce the human burden and enable robots to perform actions that humans can do. These processes are handled in both hardware and software dimensions. Artificial intelligence provides us with the ability to learn and apply what it has learned to machines. The aim of this study is to design a mobile arm robot that can detect and recognize fruits that are within reach of the robot, and collect and transport the fruits to a different location. In the results obtained as a result of the experiments, when sufficient light and angle are provided, an average of 95% success rate in the correct recognition of objects and an average of 90% in their detection were achieved.