Azerbaycan'da harp tarihi yazıcılığı: Bağımsızlık dönemi (1991-2020)
War historiography in Azerbaijan: The period of independence (1991-2020)
- Tez No: 771435
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harp Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Azerbaycan'ın hem çeşitli doğal kaynaklarıyla hem de jeopolitik konumu itibariyle komşu ülkelerin ilgi alanında olması nedeniyle Güney Kafkasya, tarih boyunca farklı Devletler arasında defalarca savaş meydanı olmuş, bu bağlamda, Azerbaycan, sık sık savaşa sürüklenmiş ve ülke tarihi yüzlerce irili ufaklı savaş görmüştür. Oldukça geniş olan Azerbaycan harp tarihi MÖ 10. yüzyılda kurulmuş Manna Devleti'nden günümüze kadar birçok Devletin kuruluşuna ve çöküşüne şahit olmuş, sayısız savaşlar görmüştür. Azerbaycan Cumhuriyeti, 1991 yılında SSCB'den bağımsızlık elde ettikten sonra Azerbaycan'ın harp tarihinin araştırılması özel bir önem kazanmış ve gerektiği dikkati görmüştür. Azerbaycan'ın harp tarihinin araştırılması sadece Azerbaycan için değil, tüm Türk dünyasının harp tarihinin araştırılması açısından önemlidir. Bu bağlamda, çalışmada Manna Devleti'nden günümüze kadar olan Azerbaycan'ın harp tarihi ile ilgili 1991 yılından sonra yapılmış önemli çalışmalar incelenmiştir. Bu kapsamda, önemli akademisyen-yazarların kitap ve makaleleri incelenmiş, sonuçlar hakkında“Sonuç”kısmında geniş bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that Azerbaijan is in the area of interest of neighboring countries both with its various natural resources and geopolitical location, the South Caucasus has been a battleground between different states many times throughout history, in this context, Azerbaijan has often been dragged into wars and the history of the country has seen hundreds of large and small wars. Azerbaijan's war history, which is quite extensive, has witnessed the establishment and collapse of many states from the Manna state established in the 10th century BC to the present day, and has seen countless wars. After the Republic of Azerbaijan gained independence from the USSR in 1991, the study of the war history of Azerbaijan gained special importance and received the necessary attention. The study of the war history of Azerbaijan is important not only for Azerbaijan, but also for the study of the war history of the entire Turkic world. In this context, in our study, the history of the Azerbaijani war from the Manna state to this day has been covered, and important studies made after 1991 on this date have been examined. In this context, the books and articles and other important academicians-authors were examined, and extensive information was given about the results in the“Conclusion”section.