Ulusal bilgi ve iletişim güvenliği rehberi: IoT güvenliği için bir uygulama örneği
National information and communication security guide: An application example for IoT security
  1. Tez No: 771442
  2. Yazar: MUTTALİP TULGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜL HALİM ZAİM, DOÇ. DR. MUHAMMED ALİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kamu kurumları ve kritik altyapı hizmeti veren işletmelerce uyulması gereken bilgi güvenliği tedbirlerini içeren Ulusal Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi, ülkemize özgü ilk referans doküman olma niteliği taşımaktadır. Rehber, bilgi ve iletişim güvenliği alanındaki büyük bir boşluğu doldurmakla birlikte, kurumların siber saldırılara karşı dayanıklılığını artırmada da önemli bir özelliğe sahiptir. Bu çalışmada, Rehber'in genel yapısı incelenerek rehber uygulama süreçleri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Rehber kapsamında ele alınan ve ana başlıklardan biri olan Nesnelerin İnterneti (IoT) güvenliğine yönelik siber güvenlik saldırıları ve zafiyetleri detaylı bir şekilde incelenmektedir. Tez çalışması için simülasyon ortamında temsili bir kurumsal yapının ağ topolojisi oluşturularak rehberdeki IoT güvenliği denetimlerinin nasıl yapılacağı gösterilmektedir. Güvenlik denetimleri ile temsili kurumun rehberde yer alan IoT güvenliğine yönelik tedbirlere uyumunun sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The National Information and Communication Security Guide, which includes information security measures to be followed by the public institutions and the operators providing critical infrastructure services, is the first reference document specific to our country. Along with filling a big gap in the field of information and communication security, the guide also has an important feature in increasing the resilience of institutions against cyber attacks. In this study, the general structure of the guide is examined and information about the guideline implementation processes is given. In addition, cyber security attacks and vulnerabilities for Internet of Things (IoT) security, which is one of the main topics covered in the guide, are examined in detail. For the thesis, it is shown how to make the IoT security controls in the guide by creating a representative corporate structure network topology in the simulation environment. With security audits, it is aimed to ensure the compliance of the representative institution with the measures for IoT security in the guide.