Biyofilik tasarım kriterlerinin iç mekân üzerinden değerlendirilmesi
The evaluation of biophilic design criteria on the interior
  1. Tez No: 771454
  2. Yazar: HAZEL İREM İRFANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA SURİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Landscape Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada biyofilik tasarımın gerekliliğine değinilmiş ve modern hayatın içine doğayı katabilmek, iyi hissettiren tasarımlarla insanları buluşturabilmek için biyofilik tasarım kriterleri iç mekân üzerinde değerlendirilmiştir. Yeni normal hayat anlayışı ile iç mekân artık sadece yaşam alanı değil; çalışma alanı, eğitim alanı, spor alanı gibi işlevleri de kapsamaktadır. Her bir işlev bireylerin yaşı, insan sayısı, hane halkı profili gibi etkenlerle birlikte değerlendirilmeli ve biyofilik tasarım kriterleri uygulanmalıdır. Zamanın büyük çoğunluğunun geçtiği iç mekân, içinde iyi hissedilen ve kullanıcıya refah sağlayan tasarımlarla oluşturulmalıdır. Bu amaç doğrultusunda tez iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde biyofilik tasarım kriterleri belirlenmiş olup ikinci bölümde özellikle pandemi döneminde çok fazla işlev yüklenen iç mekânın insan profiline göre biyofilik tasarım kriterleri incelenmiş ve değerlendirilmiş, kullanıcılara göre tasarım önerileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the necessity of biophilic design was mentioned and biophilic design criteria were evaluated on the interior space in order to add nature to modern life and to bring people together with designs that feel good. With the new understanding of normal life, the interior is no longer just a living space; It also covers functions such as work area, education area, sports area. Each function should be evaluated together with factors such as the age of individuals, number of people, household profile, and biophilic design criteria should be applied. The interior, where most of the time is spent, should be created with designs that feel good and provide well-being to the user. For this purpose, the thesis consists of two main parts. In the first part, biophilic design criteria were determined, and in the second part, biophilic design criteria were examined and evaluated according to the human profile of the interior, which had a lot of functions especially during the pandemic period, and design suggestions were given according to the users.