Biyofilik tasarım kriterlerinin onkoloji servisinde yatan hastaların stres seviyesi üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of biophilic design criteria on the stress level of the oncology patients
- Tez No: 814840
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN HATİCE TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mekan Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
İnsanlar, doğa/doğal unsurları içeren bir çevrenin çekiciliğini algılamakta doğuştan gelen dürtüsel bir tercihe sahiptirler Bu da, insanların doğa/doğal süreçlere karşı dikkat ve olumlu yanıt verme eğilimini tetiklemekte dolayısıyla duygusal uyaranlara karşı olumsuz etkisini azaltmakta ve pozitif etkisini artırmaktadır. Bu teoriye dayanarak, biyofilik tasarım, doğal malzemeleri, formları, renkleri ve desenleri yapılı çevreye dahil ederek insanları doğa/doğal süreçlerle ilişkilendirmeyi amaçlayan bir mimari tasarım yaklaşımı olarak geliştirilmiştir.Bugüne kadar yapılan araştırmalar, biyofilik tasarım yaklaşımının sağlık üzerinde olumlu ve belirgin etkileri olduğunu göstermiştir. Bu tasarım yaklaşımı, insan-doğa etkileşimini deneyimleyerek destekler ve bu yüzden sağlık hizmetlerinin sunulduğu mekanlarda oldukça değerlidir. Araştırmalar, sağlık hizmeti alan kişilerin çoğunlukla stresli olduğunu veya yaşadıkları hastalıklar nedeniyle yoğun stres hissettiğini belirtmiştir. Bu çalışma sınırlı literatüre katkıda bulunmak amacıyla zorlu tedavi süreci ve hastalığın getirdiği yüksek stres yükü nedeniyle onkoloji yataklı servisleri için geliştirilmiştir. Çalışmada; sağlık yapılarının stres etkenlerinin azaltılması gereken mekanlar olduğu ve doğa/doğalla bağlantılılık ilkesini benimseyen biyofilik tasarımında de bu olumsuz etkiyi azaltabileceğine değinilmiş ve araştırmanın saha çalışması kurgulanırken biyofilik mimari künyeleri“güçlü”ve“zayıf”olarak tespit edilen iki adet onkoloji yataklı tedavi servisi karşılaştırılarak, mimari yapıların biyofilik künyelerinin onkoloji tedavisi gören hastaların stres seviyelerine etkisini tespit etmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
People have an innate impulsive preference for perceiving the attractiveness of an environment containing nature/natural elements. Based on this theory, biophilic design was developed as an architectural design approach that aims to connect people with nature/natural processes by incorporating natural materials, forms, colors and patterns into the built environment.The researches carried out to date are based on the biophilic design approach; supports its measurable and positive effects on health, and strengthens experimental findings in terms of human-nature interaction. Due to the healing effect of the biophilic design approach on human psychology, it has an important place in health care spaces. It has been reported in the studies that most of the users who receive health services are stressed or they experience acute stress due to the illness they have experienced.This study was developed for oncology inpatient services due to the difficult treatment process and the high stress burden caused by the disease in order to contribute to the limited literature. In the study; It was mentioned that health buildings are places where stress factors should be reduced and that the biophilic design, which adopts the principle of nature/connection with nature, can reduce this negative effect. It is aimed to determine the effect of the biophilic tags of the structures on the stress levels of patients undergoing oncology treatment.