Çocukluk çağı travmatik yaşantıların obsesif inançlar, mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship of childhood traumatic experiences with obsessive beliefs, fear of happiness, and difficulty in emotion regulation
- Tez No: 771553
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmatik yaşantıların obsesif inançlar, mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya dahil edilen 18-65 yaş arasındaki 433 bireye sırasıyla; Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Obsesif İnanışlar Anketi-20, Mutluluk Korkusu Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-16 uygulanmıştır. Araştırmanın hipotezleri ve soruları test edilmeden önce değişkenlerin basıklık ve çarpıklık katsayıları hesaplanmış olup normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir; bu nedenle veriler SPSS 22.0 programında parametrik testler kullanılarak test edilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik belirlenen altı hipoteze uygulanan Pearson Korelasyon Analizi sonucunda hipotezler doğrulanmıştır: Araştırma değişkenleri arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişkiler olduğu belirlenmiştir. Bu hipotezlere ek olarak, araştırma değişkenlerinin demografik bilgilerle olan ilişkisini incelemek amacıyla oluşturulan yirmi dört araştırma sorusu; Bağımsız T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, katılımcıların yaşı arttıkça mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğü düzeylerinde azalma olduğu; çalışan katılımcıların mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğünün çalışmayan katılımcılara kıyasla daha düşük olduğu; ilişkisi olan katılımcıların mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğünün ilişkisi olmayan katılımcılara kıyasla daha düşük olduğu; eğitim durumu ilkokul olan katılımcıların, çocukluk çağında fiziksel ihmale uğrama oranının eğitim durumu lise, üniversite ve yüksek lisans olan katılımcılara kıyasla daha yüksek olduğu; eğitim durumu lise olan katılımcıların ise obsesif inançlar boyutlarından olan tehdit öngörüsü ve düşüncelerin ve kontrolünün önemsenmesi düzeylerinin, eğitim durumu yüksek lisans olan katılımcılara kıyasla daha yüksek olduğu; psikolojik yardım alan katılımcıların obsesif inançlarının psikolojik yardım almayan katılımcılara kıyasla daha düşük olduğu anlaşılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda elde edilen sonuçlar tartışılmış olup çocukluk çağı travmaları, obsesif inançlar, mutluluk korkusu ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilgili terapi ve tedavileri ele alacak çalışmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to investigate the relationship of childhood traumatic experiences with obsessive beliefs, fear of happiness, and difficulty in emotion regulation. To 433 individuals between the ages of 18-65 included in the study, respectively; Demographic Information Form, Childhood Trauma Scale, Obsessive Beliefs Questionnaire-20, Fear of Happiness Scale, and Difficulty in Emotion Regulation Scale-16 were applied. Before testing out the hypotheses and questions of the research, the kurtosis and skewness coefficients of the variables were calculated and it was determined that they were normally distributed; therefore, the data were tested using parametric tests in SPSS 22.0 program. As a result of the Pearson Correlation Analysis applied to the six hypotheses specified according to the purpose of the research, the hypotheses were confirmed: It was determined that there are significant and positive relations between the research variables. In addition to these hypotheses, twenty-four research questions planned to investigate the relationship between research variables and demographic information tested by using Independent T-Test, One-Way Analysis of Variance and Pearson Correlation Analysis. According to the obtained findings, as the age of the participants increased, there was a decrease it was found that in the levels of fear of happiness and difficulty in emotion regulation; that the fear of happiness and difficulty in emotion regulation were lower in the working participants compared to the non-working participants; that the fear of happiness and difficulty in emotion regulation were lower in the participants who had a relationship compared to the participants who did not have a relationship; the rate of physical neglect in childhood was higher in the participants with primary school education level was primary school compared to the participants with high school education level was high school, university and master's degree; the participants with high school education had higher levels of threat prediction and caring about thoughts and control, which are obsessive beliefs dimensions, compared to the participants with a master's degree; it was understood that the obsessive beliefs of the participants who received psychological support were lower than the participants who did not get psychological support. The results obtained in line with the findings of the research were discussed, and some suggestions were given for future studies that would discuss with the therapies and treatments related to childhood traumas, obsessive beliefs, fear of happiness, and difficulty in emotion regulation.