Biyogaz enerjisi yakıt prosesi ve optimal tesis büyüklüğü uygulamaları
Biogas energy fuel process and optimal plant size applications
  1. Tez No: 771570
  2. Yazar: ADİL TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SIRRI UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Biyogaz teknolojisi günümüzde atıklardan enerji üretimi konularında kullanılan en yaygın yöntemlerinden biri olmuştur. Atıkların işlenmesi sonucu hem enerji ve hem de dolayısıyla gelir elde edilmektedir. Üretilen enerjinin bir bölümü tesiste doğrudan veya işlenerek kullanılabilir. Biyogaz tesisleri kısa vadede atık yönetimi konusunda önem arz ederken uzun vadede enerji gelir kaynağını oluşturabilecek öneme sahiptir. Buna katkı yapan bir etkende optimal büyüklüğü hesaplanan işletmelerde bakım giderlerinin asgari (en az) olması ve tesisisin kurulduktan sonra verim kaybının uzun vadede düşük olmasıdır. Yatırım ve işletme maliyetleri iyi hesaplanmış bir tesiste verim daha fazladır. Bu çalışmada biyogaz tesislerinin daha kontrollü ve ekonomik işletilebilmesine olanak sağlamaktadır Öncelikle biyogaz süreçlerini ayrıntılı olarak anlatıldıktan sonra, optimal bir biyogaz tesisin kurulum maliyetleri işletme maliyetleri, verimi ve enerji üretim miktarı ile optimal tesis büyüklüğü araştırılmıştır. Mevcut bazı iyi örneklerden yola çıkarak, Türkiye koşullarında optimal ekonomik işletme büyüklükleri bulunmaya çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler Biyogaz enerjisi, Yatırım ve İşletme Maliyetleri, Optimal Büyüklük
Özet (Çeviri)
Biogas technology has become one of the most common methods used in energy production from waste today. As a result of the processing of wastes, both energy and therefore income are obtained. A part of the energy produced can be used directly or by processing in the facility. While biogas plants are important for waste management in the short term, they have an importance that can create an energy income source in the long term. Another factor contributing to this is that the maintenance costs are minimal (at least) in the enterprises whose optimal size is calculated and that the efficiency loss is low in the long term after the establishment of the facility. Efficiency is higher in a facility whose investment and operating costs are well calculated. In this study, it allows more controlled and economical operation of biogas plants. First of all, after the biogas processes are explained in detail, the installation costs, operating costs, efficiency and energy production amount of an optimal biogas plant and the optimal plant size are investigated. Based on some good examples available, it has been tried to find optimal economic firm sizes in Turkey conditions. Keywords Biogas energy, Investment and Operating Costs, Optimal Size