Energy management of a port serving fuel cell and battery based hybrid green ferries
Yakıt hücresi ve bataryalı hibrit feribotlara hizmet eden bir limanın enerji yönetimi
- Tez No: 771591
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ERDİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KÜBRA ERENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ulaşım araçları hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmasına rağmen, sera gazı salınımının büyük bir kısmını oluşturarak önemli sorunları beraberinde getirmektedir. Yeşil araçların kullanılması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının entegre edilmesi ile çevreye duyarlı ulaşım sisteminin oluşturulması hedeflenmektedir. Bu çalışmada; yenilenebilir enerji kaynakları ve yakıt hücresi/batarya hibrit feribotları barındıran bir yeşil liman farklı özellikleriyle iki şekilde modellenmiş olup, her bir model için enerji yönetim algoritması önerilmiştir. İlk çalışmada, rüzgar ve güneş enerji santrali bulunan liman ve şebeke arasındaki güç akışı deterministik olarak modellenmiş ve kaynak ile talep arasındaki güç akışı kontrol edilerek asgari işletme maliyetini sağlayacak bir algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma Python programlama dilinde modellenmiştir. İkinci kısımda bir önceki yeşil liman modeli, elektrikli araç park bölgesi eklenerek geliştirilmiş ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak güneş enerjisi odaklı güç üretim üniteleri kullanılmıştır. Önerilen konsept, otoparka elektrikli araçları park etme ve ardından başka bir yeşil ulaşım seçeneği ile yolculuğa devam etme imkanı ile ikili entegre yeşil ulaşımı mümkün kılmaktadır. Güneş enerji santrali ve elektrikli araçların hareketlerindeki belirsizlik gerçek zamanlı optimizasyon metodu ile GAMS programında modellenerek dikkate alınmıştır. Bahsedilen ulaşımdan ulaşıma entegrasyon odaklı yeni konseptte liman ve şebeke arasındaki güç akışına bağlı maliyetin asgari olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the role of transportation is indispensable in daily life, it causes adverse consequences in terms of contributing to the greenhouse gas (GHG) emissions in a major portion. With the utilization of green vehicles in transportation systems and the adoption of renewable energy sources (RES) in power systems, it is intended to accomplish an environmentally friendly transportation system. In this study, a green port including RES and fuel cell/battery hybrid ferries is modelled with different energy solution facilities, and an energy management algorithm is proposed for each model. In the first part, bi-directional power flow between the port with wind power plant (WPP) and photovoltaic plant (PVP) and the grid is modelled with deterministic approach, and an algorithm is designed to minimize the operational cost of the port by controlling power flow between source and demand side. The propounded scheme is modelled in Python programming language. In second part, the green port is developed by adding an electric vehicle (EV) parking lot and PVP are used as RES in addition to the grid. The proposed concept enables dual integrated green transportation with the possibility of parking EVs to the lot and then continuing to journey via another green transportation option. The stochasticity regarding PVP and EVs´ behaviours are taken into consideration under the real-time rolling horizon optimization framework, which is developed over General Algebraic Modelling System (GAMS). Minimizing the cost associated with the energy transactions of the port and the upstream grid is the objective function in this novel transportation-to-transportation integration concept.