Vertical load effect on seismic base isolation systems
Sismik taban yalıtımlı sistemlerde düşey yük etkisi
  1. Tez No: 771622
  2. Yazar: BETÜL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN FAHJAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY 2018)'de düşey etkinin olduğundan az veya fazla tahmin edildiğini göstermek için sırasıyla üç farklı durum incelenmiş, birinci durumda düşey yük statik yük olarak uygulanmış, ikinci durumda düşey yük zaman tanım alanı kaydı olarak etkitilmiş ve son durumda düşey deprem olmadan analiz edilmiştir. Tasarımdaki izolatör birimlerinin sırasıyla düşey yük etkileri dahil edilerek tasarım hususundaki en önemli kriterlerden olan stabilite sorunları, düşey sönüm oranı ve izolatör birimlerinin p-delta etkisi incelenmiştir. Bu incelemeler yapılırken düşey kuvvetin yatay rijitliğe etkisi sabit kabul edilmiştir. Yapılan çalışma kapsamında depremselliği yüksek bir bölge seçilmiştir. Yakın sahadaki düşey depremin kurşun çekirdekli kauçuk izolatör tasarımına etkisini belirlemek için sahaya özel sismik tehlike analizi yapılarak sahaya özgü davranış spektrumu belirlenmiş ve dinamik analiz için hedef spektrumla uyumlu deprem kayıtları seçilmiştir.Deprem yer hareketlerinin seçimi ve ölçeklendirilmesi kendi başına başlıca bir çalışma konusudur. Sahaya özel deprem tehlikesine en fazla katkıda bulunan tasarıma esas deprem yer hareketi düzeyi ile uyumlu 11 deprem kaydı seçilmiştir. Tezin bu aşamasında TBDY 2018 yönetmeliğinde geçen iki ölçeklendirme metodu basit ölçeklendirme ve spektral uyuşum metodu, deprem yer hareketlerine uygulanmış ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca basit ölçeklendirme metodu ile yatay deprem yer hareketlerinin ölçeklendirme katsayıları bulunup aynı sayılar düşey kayıtlara uygulanmıştır. Bunun yanı sıra yatay yer ivmeler için basit ölçeklendirme ile bulunan katsayılardan farklı olarak düşey yer ivmeleri için de farklı ölçeklendirme katsayıları bulunarak ilk yaklaşımdan farklı henüz şartnamemizde bulunmayan bir yaklaşım uygulanmıştır. Buradaki amaç, ölçekleme yöntemlerini karşılaştırmak ve taban yalıtım birimlerinin güvenilir doğrusal olmayan davranışı için en uygun yöntemi tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
In areas with high seismicity, base isolation systems are used to prevent damage at structural elements and to maintain serviceability of nonstructural elements after destructive effect of earthquake. Application of seismic isolation method has become common in Turkey recently, especially at hospital structures. In terms of disaster management, it is very crucial that important buildings provide immediate occupancy after earthquakes. Therefore, changes were made in regulations and design methods and base isolation system were included in the codes. In the Turkish Building Earthquake Code (TEC 2018), there is no comprehensive provision regarding vertical dynamic earthquake effect and especially near field effect in seismically base isolated systems; therefore, there is no clear guidance on how to take these effects into account in any technical document. Increased popularity of the system created many concepts that need to be investigated. One of the most emphasized issues is the situation in which vertical load effect is applied dynamically (as time history record). However, vertical load is a key parameter for friction pendulum isolators so the vertical earthquake effect is generally studied for friction pendulum type in literature and there is insufficient research about effect of vertical dynamic load on elastomer (rubber) bearings. In this study, nonlinear time history analyses are performed for a hospital building with seismic base isolation, lead rubber bearings (LRB), considering the effect of vertical load. Isolators' stability problems, scaling methods of vertical component and p-delta effect of the isolator units in the design were studied by including vertical load effects. To determine effect of vertical earthquake in the near field to the design of lead rubber isolator, site-specific response spectrum is determined by performing site-specific seismic hazard analysis, and earthquake records compatible with the target spectrum were selected for dynamic analysis. The aim of this study is to utilize the results obtained to enhance the design of the isolator units with respect to vertical motion of the earthquakes.