Antalya ilinde yetişen 10 makromantar türünün fenolik içeriklerinin ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the phenolic contents and biological activities of 10 macrofungi species growing in Antalya
- Tez No: 771626
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Antalya ilinden toplanan Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt, Cyclocybe cylindracea (DC.) Vizzini & Angelini, Laccaria bicolor (Maire) P.D. Orton, Lactarius deliciosus (L.) Gray, Lactarius salmonicolor (L.) Gray, Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser, Mycena epipterygia (Scop.) Gray, Mycena galericulata (Scop.), Gray Suillus granulatus (L.), Suillus grevillei (Klotzsch) Singer makromantarlarının fenolik içeriklerinin ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda mantarların etanol özütleri çıkarılarak liyofilize edilmiştir. Makromantarların fenolik içeriklerini belirlemek için HPLC cihazı, antimikrobiyal aktivitelerini test etmek için modifiye agar dilüsyon metodu, antioksidan potansiyellerini ve oksidatif stres durumlarını belirlemek için Rel Assay ticari kitleri ve mineral madde içerikleri için atomik absorpsiyon spektrometresi kullanılarak Cr, Cd, Cu, Ni, Fe, Zn, Pb, Mg, Mn ve K seviyeleri belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda mantarlarda toplam 10 adet fenolik bileşik tespit edilmiştir. En yüksek TAS değeri 5.254±0.125 mmol/L M. excoriata mantarında, en yüksek TOS değeri 13.169±0.196 µmol/L C. rugosa'da, en yüksek antimikrobiyal aktivite L. deliciosus, L. salmonicolor, S. granulatus ve S. grevillei'de gözlemlenmiştir. Ayrıca mantarların element içeriklerinin mantarlar arasında değişkenlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine phenolic contents and biological activities of Clavulina rugosa (Bull.) J. Schröt, Cyclocybe cylindracea (DC.) Vizzini & Angelini, Laccaria bicolor (Maire) P.D. Orton, Lactarius deliciosus (L.) Gray, Lactarius salmonicolor (L.) Gray, Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser, Mycena epipterygia (Scop.) Gray, Mycena galericulata (Scop.), Gray Suillus granulatus (L.), Suillus grevillei (Klotzsch) Singer mushrooms collected from Antalya province. In this context, ethanol extracts of the mushrooms were extracted and lyophilized. HPLC device to determine the phenolic content of macrofungi, modified agar dilution method to test its antimicrobial activities, Rel Assay commercial kits to determine antioxidant potentials and oxidative stress status and Cr, Cd, Cu, Ni, Fe, Zn, Pb, Mg, Mn and K levels were determined for mineral content by using atomic absorption spectrometry. As a result of the studies, a total of 10 phenolic compounds were determined in mushrooms. The highest TAS value was 5.254±0.125 mmol/L in M. excoriata mushroom, highest antimicrobial activity was observed in L. deliciosus, L. salmonicolor, S. granulatus and S. grevillei. In addition, it was determined that the element contents of the mushrooms varied among the mushrooms.