Cp-Ti alaşımı üzerine büyütülmüş ZnO ve h-BN ilaveli TiO2 kompozit kaplamaların yapısal ve adhezyon özelliklerinin araştırılması
Investigation of structural and adhesion properties of ZnO and h-BN-doped tio2 coatings on Cp-Ti alloy
- Tez No: 771642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU EMİNE ŞÜKÜROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Titanyum ve alaşımları, yüksek mukavemet/ağırlık oranı, oldukça düşük yoğunluk, iyi mekanik davranış, yüksek erime noktası, yüksek korozyon direnci, iyi yorulma mukavemeti ve tokluğu, düşük elastik modülü, mükemmel biyouyumluluk ve anti manyetiklik gibi üstün özelliklerinden dolayı havacılık, kimya, biyomedikal, enerji, otomotiv, askeri ve denizcilik gibi çeşitli endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak yüksek ve kararsız sürtünme katsayısı, düşük kazımalı aşınma direnci ve güçlü adhezyon eğilimi gibi zayıf tribolojik özellikleri ve şiddetli klorür çözeltisi gibi bazı agresif korozif ortamlarında zayıf korozyon direnci sergilemeleri titanyum ve alaşımlarının bazı mühendislik uygulamalarında kullanımını kısıtlamaktadır. Bu nedenle titanyum ve alaşımlarının yüzey özelliklerini değiştirmek ve/veya geliştirmek oldukça hale gelmiştir. Bu çalışmada mikro ark oksidasyon yöntemi ile Cp-Ti alaşımı üzerine sırasıyla büyütülen TiO2 kaplamaların, ZnO ilaveli TiO2 ve h-BN ilaveli TiO2 büyütülmüş kompozit kaplamaların yapısal özellikleri ve taban malzeme ile kaplamalar arasındaki adhezyon davranışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Titanium and its alloys are widely used aircraft, automotive, chemistry, marine and military industries owing to their superior properties such as specific strength, very low density, high melting point, high corrosion resistance, good fatigue strength and toughness, low elastic modules, excellent biocompatibility. However, insufficient tribological properties such as high and unstable friction coefficient, low scraping wear resistance and strong adhesion tendency, and poor corrosion resistance in some aggressive corrosive environments such as severe chloride solution that limits the use of titanium and its alloys in some engineering applications. For this reason, it has become quite common to change and/or improve the surface properties of titanium and its alloys. In this study, the structural properties of TiO2 coatings with ZnO added TiO2 and h-BN added TiO2 grown composite coatings respectively on Cp-Ti substrates by Micro arc oxidation method and the adhesion behavior between the base material and coatings were investigated