Korku ve Sartre
Fear and Sartre
- Tez No: 771698
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İnsanın evrendeki yerini ve gayesini anlamlandırma çabası felsefe tarihi boyunca sıkça tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmalar içerisinde en dikkat çekici düşünce akımı, insanın yerini ve gayesini bir birey olarak evrende sorgulayan varoluşçuluk akımıdır. Varoluşçu filozoflar insanın yerini ve gayesini analiz etmeden evvel insanın içsel dünyasını irdelemişlerdir. Bedeninden bağımsız olarak insanı insan yapan nedir? İnsanın içsel dünyasını oluşturan parçalar nelerdir? İçsel dünya olarak adlandırılan şey nedir? Sorularına yanıt ararken sıklıkla“duygu”kavramı ile karşılaşılmaktadır. Salt duygu formundan hareket ederek tümdengelim uygulandığında ise karşılaşılacak çıkarım“korku”kavramı olacaktır. Çünkü insan, birey olma mücadelesinde, özgürlüğünü ve imkânlarını gerçekleştirme sürecinde, korkuyla mücadele içindedir. Söz konusu mücadele insanın sonlu varoluşunda gerçekleşmektedir. Varoluşçu felsefe düşüncesinde insanın kendiyle olan mücadelesi ile ilgilenen düşünürlerin başında Sartre gelmektedir. Sartre, varoluşsal korkunun temelinde yatan şeyin hiçliğe ait olduğunu iddia eder. Fakat hiçlik katmanlı bir yapıya sahiptir. Korku da kendine hiçlikteki katmanlardan pay almaktadır. Bununla beraber Sartre'a göre insan korkuyla çevrelenmiştir. Çünkü insanın varoluşu özünden önce gelir ve insan kendi kendisini kurmak zorundadır. Bir anlamı olmayan bu dünyaya fırlatılmış olan insan; beraberinde de istediği her anlamı dünyaya vererek sınırsız seçme özgürlüğüne de sahip olur. Sahip olduğu seçimlerinin de anlamsız olmasının yanında insana yol gösterecek hiçbir şey de bulunmamaktır. İnsan yapmış olduğu tüm seçimlerden de sorumludur. Seçimleri insanın varoluşunun sınırlarını çizerken; Sartre ve güncel felsefe yorumları ile sorgulanması gereken yeni sorunlar ortaya çıkmıştır. Korku insanı besleyen, üretimini destekleyen bir duygu mudur yoksa korku insanı tüketen bir duygu mudur? Korku varlığın eksik ya da olmamasından mı kaynaklanır yoksa varlığın var olmasından mı meydana gelir? Bu çalışmanın amacı belirtilen sorulara cevap ararken korku duygusunu felsefe açısından analizini yaparak Sartre bağlamında da konunun nasıl ele alındığını gösterip; korku kavramının çağımız üzerinden yeni anlamlar kazanmasını, yeni bir sentez oluşturmasını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The effort to make sense of human's place and purpose in the universe has been the subject of frequent discussion throughout the history of philosophy. The most striking current of thought among these discussions is the current of existentialism, which questions the place and purpose of man as an individual in the universe. Existential philosophers examined the inner world of man before analyzing the place and purpose of man. What makes a person human regardless of their body? What are the parts that make up the inner world of man? What is the so-called inner world? While searching for answers to their questions, the concept of“emotion”is often encountered. When deduction is applied based on the pure emotion form, the inference that will be encountered will be the concept of“fear”. Because, in the struggle of being an individual, in the process of realizing his freedom and possibilities, he is in a struggle with fear. The struggle in question takes place in the finite existence of man. Sartre is one of the thinkers who are interested in the struggle of man with himself in the thought of existential philosophy. Sartre claims that what lies at the root of existential fear is belonging to nothingness. But nothingness has a layered structure. Fear also gets its share of layers in nothingness. However, according to Sartre, man is surrounded by fear. Because the existence of man comes before his essence and man has to establish himself. The human being thrown into this meaningless world; With it, he has the freedom of unlimited choice by giving any meaning he wants to the world. In addition to the meaninglessness of the choices he has, there is also nothing to guide people. Man is responsible for all the choices he makes. While his choices draw the limits of human existence; With Sartre and current philosophical interpretations, new problems have emerged that need to be questioned. Is fear an emotion that nourishes people and supports their production, or is fear an emotion that consumes people? Does fear arise from the lack or absence of being, or does it arise from the existence of being? The aim of this study is to show how the subject is handled in the context of Sartre by analyzing the feeling of fear in terms of philosophy while seeking answers to the questions; is to ensure that the concept of fear gains new meanings over our age and creates a new synthesis.