Design and implementation of MPPT based charge controller in PV system
Fotovoltaik sistemde MPPT tabanlı şarj denetleyicinin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 771716
  2. Yazar: RIHAB HUSSEIN KAREEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. ERDAL BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fosil yakıtların doğada sınırlı bulunması ve fiyatlarının dezavantajları nedeniyle güneş enerjisi geleceğin enerji kaynağı olarak önemli bir rol oynamaktadır. Fotovoltaik sistemler (PV), en yaygın yenilenebilir enerji kaynaklarıdır ve kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Ancak PV sistemleri, birçok yerde enerji depolama cihazlarıyla birlikte çalıştırılmalıdır, çünkü PV kaynakları kesintili enerji kaynaklarıdır. Bu tezde, gerektiğinde PV sistemini besleyen bataryaları şarj etmek için DC/DC dönüştürücü modeli oluşturuldu. Buck ve boost dönüştürücü ve MPPT kontrolü daha sonra senkronize bir senaryoda simülasyon edildi. Son olarak, MPPT ile kontrol edilen pil şarj sistemi devresi tasarlandı ve çalıştırıldı. Deneysel testler sonucunda sistemin panelin gücünü izlediğini ve şarj akımını ayarladığını gözlemledik. Birinci bölümde, radyasyondaki değişimlere göre sistemi ve şarjı kontrol eden boost dönüştürücü Matlab/Simulink'te tasarlanmıştır. Ek olarak, boost dönüştürücü, çıkış voltajını kontrol etme verimliliğini artırı. Tasarımın ikinci bölümünde, fotovoltaik sistem pilinin şarjını kontrol etmek için bir DA-DA Buck dönüştürücü kullanılır. Elektriği ayarlamak için Maksimum Güç Noktası Takibi (MGNT) algoritması ve PV dizisini ve yük empedansını sağlıklı hale getirmek için DC-DC elektrik dönüştürücüsü (yükseltme ve azaltma) uygulanır. PV dizisinin ve yük empedansının sağlıklı olması için DC-DC elektrik dönüştürücü (boost & buck) kullanıldı. Değiştir ve gözlem (DG) tekniği, özellikle endüstriyel ürünlerde kullanılan bir yaklaşımdır. Değiştir ve gözlem (DG) , kararlılığı ve MPPT verimliliğini artırmaya devam ederken azaltılmış olarak çalıştırılabilir. MPPT algoritmaları, standart PO ve daha güçlü yeni bir DG algoritması ve ayrıca geliştirdiğimiz sistemi kullanan simülatör ve gerçek sonuçla
Özet (Çeviri)
Solar energy is being an important role as a future energy source due to the limited availability of fossil fuels in nature and the disadvantages of their prices. Photovoltaic systems (PV) are the most common renewable energy sources and their use is increasing day by day. PV systems must, however, be operated alongside energy storage devices in many places because PV sources are intermittent energy sources. In this thesis, a DC/DC converter model was created to charge the batteries that feed the PV system when necessary. The buck-boost converter and MPPT control were then both simulated in a synchronous scenario. Finally, the battery charging system circuit controlled by MPPT was designed and operated. As a result of the experimental tests, we observed that the system monitors the power of the panel and adjusts the charging current. In the first part, the boost converter that controls the system and charge is designed in Matlab/Simulink according to changes in radiation. In addition, the boost converter improves efficiency for controlling the output voltage. In the second part of the design, a DC-DC Buck converter is used to control the charge of the PV system battery. Maximum Power Point Tracking (MPPT) algorithms are used to tune most electricity and a DC-DC electricity converter (boost & buck) are applied to keep the PV array and the load impedance. The perturb and observe (PO) technique is the maximum notably used approach in industrial products. Tha PO may be operated on reduced while yet continuing to improve stability and MPPT efficiency. Simulator and actual results using MPPT algorithms, standard PO, and a new stronger PO algorithm, and also our developed system