Günümüz mimarlığında ahşap prefabrikasyon, malzeme kullanımı ve Strandparken örneği
Wood prefabrication, materials using in today's architecture & the Strandparken example
- Tez No: 771817
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİRE PAPATYA SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Günümüzde küresel ısınmanın dünya üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmanın etkin yollarından biri de karbon salınımı düşük yapıların sayılarının arttırılmasıdır. Yapısı gereği karbon tutan bir malzeme olan ahşabın çeşitli süreçlerden geçirilerek, mukavemet, yangın dayanımı, izolasyon özellikleri kazanmış ve fabrikada üretilerek sahada kullanıma hazır hale getirilmiş versiyonları prefabrik ahşap malzemeler olarak adlandırılmaktadır. Prefabrik ahşap malzemelerin yapıda kullanımlarının arttırılması, bir çok açıdan önem taşımaktadır. Öncelikli olarak malzemeler hakkında bilgilendirmenin ve beraberinde kullanım oranlarının arttırılmasının amaçlanması gerekmektedir. Zamana yayılacak ancak aynı zamanda hızlı bir biçimde ilerlemesi gereken bu süreçte literatür ve kaynak oluşturulması atılması gereken öncelikli adımlardır. Bu durumda, çalışmada belli başlı prefabrik ahşap malzemelerin tarihçeleri, üretim ve uygulama aşamaları incelenmiş olup, bu malzemeler kullanılarak yapılmış olan bir yapının incelemesi de çalışmaya eklenmiştir. Sonuç bölümündeki durum değerlendirmesiyle de prefabrik ahşap malzemelerin getirileri ve özelde prefabrik ahşap malzemeler, genelde ise tüm ahşap malzemelerin ülkemizdeki yapı üretimine oranları ve durumu incelenmiştir. Çalışmanın hazırlanmasında, ahşap mimarisi ve prefabrik ahşap malzemeler konusunda uzman yabancı akademisyen ve araştırmacıların eserleri, açık kaynak tabanlı makale siteleri ve sektörel üretim yapan firmaların yayın ve sitelerinden faydalanılmıştır. Çalışmanın amacı, dünyada farkındalık oranı her geçen gün artan ahşap malzeme kullanımının ülkemizde de arttırılması yolunda tanıtım, farkındalık ve teşvik oluşturmaktır. Sivil mimarlık tarihimizde önemli bir yeri bulunan ahşap yapıların günümüzde de çağın getirdiği yenilik ve üretim teknikleriyle kullanımının yaygınlaştırılması, ülkemiz ve dünyamız açısından büyük bir önem taşımakta olup, gelecekte oransal olarak da olumlu etkilerinin görülmesi umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most effective ways to reduce the effects of global warming is by increasing the amount of low carbon emission buildings. Wood is by nature a carbon- holding material. Once processed, wood's material specifications change becoming stronger, fire resistant, insulating and known as prefabricated wood. Increasing the use of prefabricated wooden materials in construction is important in many respects. First of all, it should be aimed to inform about the materials and to increase the usage rates. In this process, which will spread over time but also need to progress rapidly, creating literature and resources are the primary steps to be taken. In this thesis, prefabricated wood materials are examined through their history, production and application processes. Also a case study examining the designing of multi- storey wood buildings is included. In this case study, prefabricated wood materials have been chosen as the main building components. The usage of wood material in comparison to the generalized local Turkish building industry is discussed and examined in the conclusion. In the preparation of the thesis, the works of foreign academicians and researchers who are experts in wood architecture and prefabricated wood materials, open source-based article sites, and publications and websites of sectoral production companies were used. The main goal of this thesis is to make an introduction, create an awareness and to encourage using wood materials in the Turkish building industry, which is increasing globally. The wooden structures which occupied an important place in the history of Turkish civil architecture needs to be revived using the innovative wood production technologies available today. It is a hope that this research will aid in a positive increase, understanding and encouragement of the use of wood materials in local Turkish building industry.