Kronik hemodiyaliz hastalarının ameliyat morbidite ve mortalitesini etkileyen faktörler
Factors affecting postoperative morbidity and mortality in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 771818
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA APAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Giriş: Hemodiyaliz (H/D) son dönem böbrek yetmezliği hastalarının (SDBY) en sık kullandığı renal replasman tedavisidir. Tedavinin kendisinden kaynaklanan kardiyak ve nörolojik komplikasyonların mortaliteyi arttırdığı bilinse de cerrahi girişimlerin hastaların üzerine etkisi ile ilgili yetersiz bilgiler mevcuttur. Bu nedenle spesifik bir grup olarak H/D hastalarında cerrahinin morbidite ve mortalite üzerine etkisini saptamayı amaçladık. Materyal ve Metod: SDBY nedeniyle H/D tedavisi alan 117 hastanın verileri retrospektif olarak analiz edildi. Bulgular: Hastaların 75'i (63%) erkek olup en sık primer hastalık 30% ile diyabetik nefropatiydi. Genel cerrahi 82 (69.5%) hasta ile en sık ameliyat yapılan klinikti. Ameliyat grupları arasında en sık orta büyüklükte (51, 43,5%), elektif (78, 66,6%) ve karın dışı (68, 58,1%) ameliyatların yapıldığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hemodialysis (H/D) is the most common renal replacement therapy for patients with end-stage renal failure (ESRD). Although cardiac and neurological complications associated with the treatment are known to increase mortality, the effect of surgical interventions on patients is not fully elucidated. Therefore, we aimed to determine the effect of surgery on morbidity and mortality in H/D patients as a specific group. Methods: The data of 117 patients who received HD treatment for ESRD were analyzed retrospectively. Results: Among the surgical subgroups, medium-sized (43.5%), elective (66.6%) and extra-abdominal (58.1%) surgeries were performed at the highest rate.