Hakkâri ilinde bulunan akreplerin sistematiği ve biyoekolojisi (Arachnida: Scorpiones)
Systematics and bioecology of scorpiones in Hakkari province (Arachnida: Scorpiones)
- Tez No: 771824
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Hakkâri'de yayılış gösteren akrep türleri belirlenmiş ve zoocoğrafik dağılışları tespit edilmiştir. Bu amaçla, bölgeden Nisan 2018 – Haziran 2022 tarihleri arasında Hakkâri il sınırlarında yapılan arazi çalışmalarında 25 lokaliteden 265 örnek toplanmıştır. Çalışmalar sonunda, Buthidae familyasından 4 (Compsobuthus matthiesseni, Hottentotta saulcyi, Mesobuthus yagmuri ve Orthochirus fomichevi) ve Iuridae familyasından 1 (Calchas anlasi) olmak üzere toplam 5 cinse ait 5 takson tespit edilmiştir. Araştırma alanının coğrafik konumu, doğal bitki örtüsü ve yeryüzü şekilleri ile ilgili genel bilgiler açıklanmış olup örnek toplanmasında ve incelenmesinde kullanılan malzemeler belirtilmiştir. Bu çalışmada ayrıca çalışma alanından kaydedilen her taksonun ayrı ayrı tanımı yapılmış, türlerin teşhis anahtarı hazırlanmış, türlerin fotoğrafları gösterilmiş ve her bir türün orijinal taksonomik tavsifi, sinonimleri, habitatı, ekolojisi, Türkiye'deki ve dünyadaki dağılışları incelenmiş ve incelenen materyallerin haritadaki konum bilgileri verilmiştir. Bu türlerden Orthochirus fomichevi derecik ilçesinden araştırma bölgesinde ilk defa tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, scorpion species spread in Hakkari, and their zoogeographic distribution was determined. For this purpose, 265 specimens from 25 localities were collected from the region in the field studies carried out on the borders of Hakkari province between April 2018 and June 2022. At the end of the studies, 5 taxa belonging to a total of 5 genera were identified, 4 from Buthidae family (Compsobuthus matthiesseni, Hottentotta saulcyi, Mesobuthus yagmuri and Orthochirus fomichevi) and 1 from Iuridae family (Calchas anlasi). General information about the geographical location of the research area, natural vegetation, and landforms are explained and the materials used in sample collection and examinations are indicated. In this study, each taxon recorded from the study area was defined separately, the diagnostic key of the species was prepared, the photographs of the species were shown and the original taxonomic recommendation of each species, synonyms, habitat, ecology, distribution in Turkey and in the world and the location information of the examined materials on the map were given. Of these species, Orthochirus fomichevi was first identified from derecik district in the research region.