Abdulkâdir b. Ebi'l-Kâsım el-Mekkî'nin el-Muvaddıhu'l-mu'arriffu Limâ Eşkele 'Ale'bni'l-Musannif adlı yazma eserinin tahkiki
Investigation of Abdulkadir b. Ebi'l Kasim el-Mekki's manuscript el-Muvaddıhu'l-mu'arrifu Lima Eshkele 'Ale'bni'l-Musannif
- Tez No: 771977
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET VEHBİ DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 545
Özet
Bu araştırmanın konusu, el-Muvaddıhu'l-Mu'arrif Lima Eşkele 'Ale'bni'l-Musannif adlı yazma eserinin tahkikidir. Yazmanın yazarı Abdulkadir Ebi'l-Kasım el-Mekkî (880/1475)'dir. Kitap, nahiv hakkındadır. O, İbnu'n-Nâẓım'ın, İbn Malik'in Elfiye'sine yaptığı şerhe haşiyedir. Yazar kitapta nahiv baplarının çoğunu zikretmiş ve vakf babına kadar ulaşmıştır. İhtilaf bulunan nahiv meseleleriyle ilgilenmiştir. Yazarın bu kitabı yazmaktaki amacı, İbnu'n-Naẓım şerhindeki karışıklık, anlaşmazlık ve kapalılığı gidermektir. Yazar -amacına ulaşmak için- ilmî ve özenli bir yöntem izlemiştir. Uslubu, kolay ve açıktır. Yapılan çalışma, bu yazma eserin tahkiki ve incelenmesidir.Yazarın biyografisi hazırlandı. Hayatı, eserleri ve yaşadığı dönem belirtildi. Kitabındaki yöntemi, yazma eserin kendisine nispetinin sıhhatı açıklandı. Nüsḫalar tanıtılıp aralarında karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
The study of this research is a review of the manuscript entitled el-Mekki's manuscript el-Muvaddıhu'l-mu'arrifu Lima Eshkele 'ale'bni'l-Musannif by Abdulkadir Ebi'l-Kasim el-Makki (1475 AD / 880 H). The book is about grammar. It is the annotation of Ibnu'n-Nâzım's commentary on Ibn Malik's Elfiye in which the author mentioned most of the grammatical chapters and reached the door of the endowment and was concerned with grammatical issues. The author's goal of this book is to remove the ambiguity contained in the explanation of Ibn al-Nazim, and the author has followed – in order to reach his goal – a precise scientific approach, so his style was easy and clear. I worked on an investigation and study of this manuscript, and I have made a thorough translation of the author, mentioning his life, effects and era, then I showed his approach in his book, the validity of the manuscript's attribution to him, and I described the copies and compared them.