Farklı karbon türevleri ve manyetik bileşen içeren polimer kompozitlerde mikro-yapı elektromanyetik dalga sönümleme ilişkisinin incelenmesi
Investigation of microstructure and electromagnetic wave attenuation relationship in polymer composites containing different carbon derivatives and magnetic components
- Tez No: 771992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KAŞGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Elektromanyetik dalgaları soğurma özelliği gösteren polimer kompozitlerin geliştirilmesi hem literatür hem de endüstriyel AR-GE projelerinde büyük ilgi çekmektedir. Bu konuyla ilgili çalışmalarda ise genellikle farklı iletken karbon türevlerinin ya da manyetik özellik gösteren bileşenlerin bir polimer faz içerisinde dağıtılarak polimer kompozitlerin hazırlanması yaygın kullanılan bir tercihtir. Bu tarz çalışmalarda ise daha çok epoksi, silikon ya da bir termoplastik esaslı bir polimer faz içerisinde bu dolgular fiziksel olarak dağıtılmakta ve performans özellikler incelenmiştir. Buna rağmen farklı dolguların geometrik özellikleri, dolgu/polimer etkileşimleri, dolgu dağılımının etkisi gibi polimer kompozitlerdeki mikro yapısal özelliklerin etkisinin elektromanyetik dalga soğurma ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tez kapsamında endüstriyel olarak yaygın bir şekilde kullanımı bulunan ve geniş bir sıcaklık aralığında yüksek mekanik mukavemet sunan Akrilonitril bütadien stiren (ABS) polimerine farklı manyetik özellikli toz formundaki dolgu ve karbon türevli dolgu kullanılarak hazırlanan kompozitlerin öncelikle taramalı elektron mikroskobu (SEM), dinamik mekanik analiz (DMA) ve reolojik analizlerle işleme ve mikro-yapı özellikleri incelenerek daha sonra dielektrik parametreleri ve elektromanyetik dalga soğurma özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of polymer composites with the ability to absorb electromagnetic waves has attracted great interest in both literature and industrial R&D projects. In these studies, it is a common choice to prepare polymer composites by dispersing different conductive carbon derivatives or magnetic components in a polymer phase. In such studies, these fillers are physically dispersed in a polymer phase based on epoxy, silicone or a thermoplastic and their performance properties are investigated. However, it is aimed to examine the relationship between the effect of microstructural properties in polymer composites, such as the geometric properties of different fillers, filler/polymer interactions, filler distribution, and electromagnetic wave absorption. Within the scope of the thesis, acrylonitrile butadiene styrene polymer, which is widely used industrially and offers high mechanical strength in a wide temperature range, is filled with carbony iron and nickel powder, prepared by melt processing methods and microstructural, dynamic mechanical and rheological properties were examined. Then, the dielectric parameters and electromagnetic wave absorption properties, were investigated.