انتقادات ابن أمير حاج على الكاشغري فى كتابه منية المصلي
Kaşgarî'nin Münyetü'l-Musallî isimli eserine İbn Emîr Hâc'ın tenkitleri / Criticisms of Ibn Emir Hajj for the work titled Münyetü'l-Musalli of Kaşgar
- Tez No: 771993
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu Araştırmada İbn Emîr Hacc (ö. 879/1474) olarak bilinen âlim Şemsüddin Muhammed b. Muhammed'in“Halbetü'l-mücellî ve büğyetü'l-mühtedî”adlı kitabındaki fıkhî konulardan birkısmı ele alınmıştır. Söz konusu eser, allame Muhammed b. Muhammed b. Alî el-Kaşgarî'(ö. 705/1306) nin“Münyetü'l-musallî ve gunyetü'l-mübtedî”adlı eserinin şerhidir. İbn Emîr Hacc, bu eserinde“Münyetü'l-Musallî ve Gunyetü'l-Mübtedî”deki konuları, bazı tenkitleriyle birlikte izah ederek incelemiş ve irdelemiştir. Konuyu işlerken yaptığı eleştiriler, söz konusu eseri diğer bir çok şerhten ayıran ciddi faydalar temin etmesidir. Bu araştırma, eleştirilere örnek teşkil edecek bazı meseleleri ele alıyor ve onlara yöneltilen eleştirileri üç noktaya odaklanarak analiz etme girişiminde bulunuyor: - Eleştiri konusu, - Eleştiri yönü, - Fakihlerin sözlerinden bu konuyla alakalı olarak mutemet kitaplarda belirtilenler ışığında elden geldiği kadar değerlendirilmesi. ANAHTAR KELİMELERİ: "Halbetü'l-mücelli ve bugyetü'l-mübtedi fi şerhi Münyeti'l-musalli ve gunyeti'l-mübtedi, İbn Emir Hac, İmam Sediduddin Kaşgari, Maveraünnehir, Kaşgari, Namaz, İlmihal
Özet (Çeviri)
In this research, some of the fiqh subjects in the book“Halbetü'l-Mücelli ve Buğyetül-Mühtedî”by the scholar Şemseddin Muhammed bin Muhammed, known as Ibn Emir Hajj (d. 879/1474), were discussed. The work in question is a commentary on the work of Muhammed bin Ali el-Kaşgarî named“Münyetü'l-Musallî ve Gunyetü'l-Mübtedî”. In this work, Ibn Emîr Hacc examined and scrutinized the subjects in“Münyetü'l-Musallî ve Gunyetü'l-Mübtedî”with some of his criticisms. The criticisms he made while processing the subject are that it provides serious benefits that distinguish the work in question from many other commentaries. This research addresses some of the issues that exemplify these criticisms and attempts to analyze the criticisms leveled at them by focusing on three points: - Subject of criticism, - Criticism aspect, - Evaluating the words of the jurists as much as possible in light of what is stated in the fiduciary books regarding this issue. KEY WORDS: "Halbetü'l-mücelli ve bugyetü'l-mübtedi fi şerhi Münyeti'l-musalli ve gunyeti'l-mübtedi, İbn Emir Hac, İmam Sediduddin Kaşgari, Maveraünnehir, Kaşgari, Namaz, İlmihal