But in practice: Discovering the hybrid making approach
Aslında uygulamada: Hibrit nesne yapma yaklaşımını keşfetmek
  1. Tez No: 771997
  2. Yazar: MARSHALL PLUMMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu araştırma, hibrit nesneler olarak adlandırılabilecek şeyleri yaratmak için tek seferlik ve toplu üreticilere temsilcilik sağlamak amacıyla standartlaştırılmış, nesnel olarak tasarlanmış bileşenleri yerel zanaatkarlara dağıtarak seri ve yerel üretim ölçeklerinin faydalarını birleştirmeyi araştırıyor. Melez oluşturma yaklaşımının doğası ve geçerliliği araştırma yoluyla ortaya çıkar. Bu araştırma, yeni yapım paradigmasının faydalarını ve sıkıntılarını daha iyi anlamak için tasarım yoluyla araştırma (RtD) yaklaşımını kullandı. Araç nesnesi olarak seçilen bir tabure ile araştırma ekibi, seri üretim parametreleri dahilinde objektif olarak ergonomik koltuk tavası bileşenleri tasarladı ve üretti. Bu parçalar daha sonra yeni oturma nesnelerinde kullanılmak üzere Orta Anadolu'daki dokuz yerel zanaatkâra dağıtıldı. Zanaatkarlara hiçbir tasarım amacı verilmedi. Oluşturulan ve tasarım ekibine geri gönderilen tabureler, tasarım ve işçilik kriterlerine göre analiz edildi. Hibrit yapım paradigması hakkındaki görüşleriyle sunumlarını desteklemek için her üreticiyle röportaj yapıldı. Gönderilen nesneler tasarım yaklaşımı, işçilik felsefesi ve yetenek açısından çeşitlilik göstermektedir. Nesne değerlendirmeleri ve görüşmeler, hibrit oluşturma yaklaşımının nesne faydasını geliştirdiğini ve nesne anlatısı üzerinde karışık bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Farklı orijinal yetenek seviyelerine sahip zanaatkarlar, yaklaşımdan farklı şekillerde etkilenir; uzmanlar, aynı anda sınırlamaları azaltırken faydalardan yararlanma konusunda en yetenekli olanlardır. Zanaatkarlar, hibrit yapımın kendi işlerine ve küçük ölçekli üretim endüstrisine dahil edilmesi konusunda iyimserdiler ve sunumların yanı sıra hibrit yapım yaklaşımındaki potansiyeli gösterdiler.
Özet (Çeviri)
This exploratory research tests a plausible new paradigm for object creation that combines the benefits of mass and local production scales by distributing standardized, objectively designed components to local artisans. The goal is to provide agency to one-off and batch producers in order to create what may be termed hybrid objects. The nature of the hybrid making approach is uncovered through the research. This research utilized a research-through-design (RtD) methodology in order to better understand the new making paradigm. With a stool chosen as a vehicle object, the researcher designed and produced objectively ergonomic seat pan components within mass-manufacturing parameters. These parts were then distributed to nine central Anatolian artisans for use in novel seating objects. No design instruction was given to the participants. Once created and returned to the researcher, submitted stools were analyzed based on design and workmanship criteria. Each maker was interviewed in order to supplement submissions with maker's opinions on the hybrid making approach. The submitted objects are diverse in design approach, workmanship philosophy, and capability. Object appraisals and interviews indicate that the hybrid making approach improved object utility and had a mixed impact on object narrative. Artisans of different original capability levels are affected by the approach in different ways, with experts being most capable of harnessing benefits while simultaneously mitigating limitations. Artisans were optimistic about the incorporation of hybrid making into their businesses and into the small-scale making industry, demonstrating alongside the submissions the potential in the hybrid making approach.