Risk-averse optimization of wind-based electricity generation with battery storage
Batarya depolaması ile rüzgar enerjisi bazlı elektrik üretiminin riskten kaçınan optimizasyonu
  1. Tez No: 772081
  2. Yazar: MERVE ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAVUŞ İYİGÜN, DOÇ. DR. FEHMİ TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Rüzgar enerjisinin küresel kurulu kapasitesi arttıkça, rüzgarın aralıklı doğasına uyum sağlamak için çeşitli çözümler geliştirilmiştir. Batarya depolamasına yatırım yapmak, güç dalgalanmalarını azaltmaya, isteğe bağlı güç sağlamak için güvenilirliği artırmaya ve rüzgar kısıtlamasını azaltmaya yardımcı olur. Literatürde, enerji üreticileri genellikle riske duyarsız karar vericiler olarak modellenir ve odak noktası beklenen kâr maksimizasyonu olmuştur. Beklenen kâr maksimizasyonu hedefi çeşitlendirilmiş yatırımcılara sahip büyük şirketler için çok tercih edilir olsa da, özel sektöre ait küçük bağımsız elektrik üreticisi için, sahibinin belirli risk tercihleri tarafından yönlendirilen özel risk ölçümleri yoluyla riskten kaçınmalarını yakalamak daha önemlidir. Bir batarya depolama sistemine yatırım yapmak ve bir iletim hattı aracılığıyla piyasaya bağlı bir rüzgar çiftliği ve depolama sistemini birlikte işletmekle ilgilenen, riskten kaçınan, özel sektöre ait küçük bir bağımsız elektrik üreticisini göz önüne alıyoruz. Markov karar sürecini (MDP), problemi modellemek ve optimal yatırım, üretim ve operasyonel depolama kararlarını bulmak için kullanıyoruz. Dinamik tutarlı risk önlemleri kullanarak, riskten kaçınmayı modellememize dahil ediyoruz. Risk ölçüsü olarak birinci dereceden ortalama-yarı sapmayı seçerek, optimal depolama yatırım kapasitesinin yanı sıra optimum eşik tabanlı politika yapısını elde ediyoruz. Riskten kaçınma derecesi ve iletim hattı sınırlamalarına göre optimal depolama kapasitesi üzerinde bir hassasiyet analizi yapıyoruz.
Özet (Çeviri)
As the global installed capacity of wind power increases, various solutions have been developed to accommodate the intermittent nature of wind. Investing in battery storage reduces power fluctuations, improves the reliability of delivering power on demand, and decreases wind curtailment. In the literature, power producers are generally modelled as risk-neutral decision makers, and the focus has been on expected profit maximization. For many privately-held small independent power producers, it is more important to capture their risk-aversion through specialized risk measurements driven by the owners' specific risk preferences, even though the expected value-maximization objective is very desirable for large corporations with diversified investors. We consider a risk-averse, privately-held, small Independent Power Producer interested in investing in a battery storage system and jointly operating the wind farm and storage system with a transmission line connected to the market. We formulate the problem as a Markov decision process (MDP) to find optimal investment, generation, and operational storage decisions. Using dynamic coherent risk measures, we incorporate risk-aversion into our formulation. By choosing the risk measure as first-order mean semi-deviation, we obtain optimal threshold-based policy structure as well as optimal storage investment capacity. We perform a sensitivity analysis on optimal storage capacity with respect to the risk-aversion degree and transmission line limitations.