The price of anarchy in an uncapacitated deterministic shipment consolidation game
Kapasite kısıtının olmadığı bir sevkiyat konsolidasyonu işbirliği oyununda anarşinin bedeli
  1. Tez No: 772082
  2. Yazar: CEVAT ENES KARAAHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL TÜFEKCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜKSEL ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Firmaların lojistik faaliyetler için iş birliği yapmaları, lojistik kaynakların daha verimli kullanılmasını ve lojistik maliyetlerinin azalmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada aynı çıkış noktasından aynı varış noktasına sevkiyat yapan birden çok göndericiler ele alınmıştır. Gönderi talepleri zaman içinde deterministik tekdüze sabit bir oranda gelir ve gönderiler kapasite kısıtı olmayan araçlarda konsolide edilir. Göndericiler sevkiyatlardan elde edilen karı en üst düzeye çıkarmak için araçları belirli bir sıklıkta gönderir. Göndericiler bir koalisyon olarak hareket ettiği ve N göndericinin her birinin bencilce hareket ettiği iki senaryo analiz edilmiştir. Birincisi işbirliği oyunu altında, ikincisi işbirliği olmayan bir Nash oyunu altında analiz edilmiştir. İşbirliği oyunu için karakteristik fonksiyonun yapısı analiz edilmiştir ve monotonluk, üsttoplamlılık, çekirdek varlığı ve dışbükeylik gibi özellikler gösterilmiştir. İşbirliği olmayan oyun için Nash dengesinin var olduğu koşullar belirlenmiştir. Sayısal analiz yoluyla anarşinin bedeli ve Gini katsayısı işbirliği olan ve işbirliği olmayan oyunlarda toplam kârı ve her bir göndericinin ortalama kârını karşılaştırarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Collaboration of companies for logistics activities result in more efficient use of logistics resources which leads to reduction of logistic costs. In this study, multiple shippers that make shipments from the same origin to the same destination are under consideration. The shipment requests of the shippers arrive over time at a deterministic uniform constant rate and the shippers consolidate their shipments on uncapacitated trucks. The trucks are dispatched at a certain frequency to maximize the profit gained from the shipments. Two settings are analyzed, where in the first shippers act as a coalition, and in the second, each of these shippers acts selfishly. The former is analyzed under a cooperative game while the latter under a non-cooperative Nash game. For the cooperative game the structure of the characteristic function is analyzed and the properties such as monotonicity, superadditivity, core existence and convexity are shown. For the non-cooperative game the conditions under which the Nash equilibrium exists are identified. Through numerical analysis the price of anarchy and the Gini coefficient are quantified by comparing the total profit and average individual profit of each shipper under cooperative and non-cooperative games.