Equivalent elastic properties of lattices using non-uniformlydistributed point cloud
Düzesiz nokta bulutu ile oluşturulmuş latislerin eşdeğer elastik özellikleri
  1. Tez No: 772092
  2. Yazar: ENGİN EGE YORMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAĞAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
2 boyutta ve Poisson oranları 1/3 olan düzensiz şekilde yapılanmış latis modellerinin elastik parametrelerini bulmak için şekil değiştirme enerjisi denkliğine bağlı bir yöntem önerilmiştir. Latis elemanlarının sadece eksenel yük taşıdığı varsayılmıştır. Bu sebeple her eleman için rlastisite modülü ve kesit alanı çarpımı yegâne parametredir. Bu yöntem, MATLAB kullanılarak somutlaştırılmış ve kesin çözümleri bilinen düzenli yapılanmış latisler ile test edilmiştir Bu çalışmanın bağlamında bir“Kullanıcı Dostu Grafiksel Kullanıcı Arayüzlü Latis Programı”MATLAB'da geliştirilmiştir. Bu program 2 boyutta karmaşık geometrileri çözebilmektedir. Farklı karmaşıklıkta ve farklı sınır koşulları olan birçok örnek geliştirilen bu program ile çözülmüştür ve bu çözümler eşdeğer sonlu eleman çözümleri ile karşılaştırılmıştır. Geliştrilmiş olan bu latis modelininin, düzgün yapılanmış latis modellerinde gözlemlenenin aksine sıkışma altında kilitlenmeyip, betonun doğrusal olmayan analizinde bir temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
A method based on the equivalency of strain energy density is proposed for finding the elastic parameters of non-uniformly distributed lattice models in 2D with a Poisson's ratio of 1/3. Lattice members are assumed to carry only normal force. Hence, the elasticity modulus times the area is the only defining parameter for each lattice member. The method is implemented in MATLAB and it is tested with regularly structured lattices whose solutions can be calculated exactly. A“User-Friendly Lattice Model Program with Graphical User Interface”is developed in MATLAB within the context of this study. The program can deal with complex geometries in 2D. Many examples with different levels of complexity and boundary conditions are solved using the developed program, and solutions are compared with the equivalent finite element solutions. The developed framework is expected to form the foundation for nonlinear analysis of concrete structures as it does not suffer from compression locking reported for structured lattice approaches in earlier studies.