Nonlinear aeroservoelastic modelling and analysis of aircraft with control surface freeplay
Boşta hareket davranışı içeren kontrol yüzeylerine sahip uçağın doğrusal olmayan aeroservoelastik modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 772153
  2. Yazar: UTKU YURTSEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİN ŞAHİN, PROF. DR. ALTAN KAYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada uçaktaki kontrol yüzeylerindeki boşta hareket davranışından dolayı doğrusal olmayan bir şekilde hayali kütle kullanımı ile modellenip analiz edilmiştir. Doğrusal olmayan aeroservoelastik analiz metodolojisinin gösterimi için mevcut bir çok hafif hava aracı seçilmiştir. Sonlu elemanlar modelleme ve analiz programı MSC.Patran ve MSC.Nastran kullanarak oluşturulan uçağın yapısal modeli, aeroelastisite çözücüsü olan ZAERO ortamında oluşturulan aerodinamik model ile birleştirilerek aeroelastik model oluşturulmuştur. Uçuş kontrol algoritması MATLAB kullanarak oluşturulmuş ve sistemin doğrusal davranışını bozan kontrol yüzeylerindeki boşta hareket davranışı modellenmesi ile doğrusal olmayan aeroservoelastik model elde edilmiştir. Farklı boşta hareket davranışlarının serbest oynama açıları göz önüne alınarak doğrusal olmayan bu davranışın, uçağın üzerindeki etkisi zamana bağlı olarak ve farklı uçuş koşullarında incelenmiştir. Kanatçıklar, irtifa dümeni ve istikamet dümeninde yapılan incelemelerde, irtifa dümeninin uçağın aeroservoelastik davranışın en önemli kontrol yüzeyi olduğu belirlenirken istikamet dümenindeki boşta hareket davranışı uçağın kararsızlığı üzerinde etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, nonlinear aeroservoelastic analysis of aircraft with control surface freeplay is performed using the fictitious mass approach. For the demonstration of the nonlinear aeroservoelastic analysis methodology, an available very light aircraft (VLA) design configuration is selected. The aeroelastic model of the aircraft is obtained by combining the structural and aerodynamic models of the aircraft, which are prepared by the finite element modelling and analysis tool MSC.Patran/MSC.Nastran and the aeroelastic solver ZAERO, respectively. Nonlinear aeroservoelastic model of the aircraft is obtained by integrating the control surface freeplay models and the flight control algorithm created using MATLAB. The nonlinear effects of different control surface freeplays on the aircraft are investigated at various flight conditions. The results with aileron, elevator, and rudder freeplays show that for the particular aircraft studied, elevator is the most critical control surface in terms of nonlinear aeroservoelastic behavior of the aircraft leading to instability, and the freeplay in the rudder has no effect on the instability of the aircraft.