Climate change adaptation: Cost and cities
İklim değişikliğine uyum: Maliyet ve şehirler
- Tez No: 772204
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Maliye, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Finance, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Reading
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı özellikle şehirlerde iklim değişikliğine uyum maliyetinin değerlendirilmesidir. Çalışma iklim değişikliğine uyuma değinirken aynı zamanda şehirlerin ve şehir ölçeğinde iklim değişikliğine uyumun maliyet hesabının bu bağlamdaki öneminin altını çizmektedir. Genel olarak neden şehir ölçeğinde uyum maliyeti çalışması yapılması gerektiği ve daha önce yapılmış farklı ölçeklerdeki çalışmalar üzerinde durulmuştur. Farklı organizasyonların yapmış olduğu global, sektörel ve bölgesel çalışmalar ve bunların maliyet hesaplamaları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Tüm bu aşamaların amacı, daha küçük ölçekli çalışmalara geçişte örnek oluşturmak ve yapılmış veyahut yapılabilecek eksiklikleri tespit edebilmektir. Bütün bunlara dayanarak neden iklim değişikliğine uyumun şehir ölçeğinde maliyet hesabının yapılması gerektiği, bu durumun nasıl bir fark yarattığı ve ne gibi sorunlarla karşılaşıldığı gösterilmiştir. Çalışma farklı beklenti ve girdilere sahip maliyet tahminlerinin farklı sonuçlara neden olduğunu göstermektedir. Büyük ölçekli çalışmalar, yukarıdan aşağıya maliyet çalışması yaptıkları için şehirlerin özelliklerini ve ihtiyaçlarını tam ve doğru bir şekilde analiz edememektedir, sonuç olarak da olması gerekenden daha az bir maliyet tahmini yapmaktadır. Çalışma ise önemli olanın doğru metodoloji ile ihtiyaçları öngören tahminler yapmak olduğuna dikkat çekmektedir. Böylece tüm bu öngörüler uyum sürecini daha hızlı ve daha kolay uygulanabilir, tüm tarafların katıldığı ve yöneticiler tarafından daha iyi anlaşılabilir hale getirecektir. Bu bağlamda kentler iklim değişikliğinin hem nedeni hem de mağduru konumundadır. Ayrıca iklim değişikliğinin etkilerinin çoğuna karşı savunmasızlardır. Dolayısıyla kentlerin sosyo-ekonomik faaliyetleri ve uyumda oynayabilecekleri rol düşünüldüğünde, bu ölçekten başlayacak uyum süreci daha etkili ve verimli olacaktır. Tüm bunlar göstermektedir ki, her ne kadar literatürde eksiklikler ve bu alanda çalışma yürütmede bazı zorluklar olsa da, iklim değişikliğine karşı ek maliyetlerden ve gecikmelerden kaçınmak, hızlı ve etkili önlemler almak adına şehir ölçeğinde bir uyum maliyeti hesaplaması yapmak hayati önem taşımaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of the study was evaluation of cost of adaptation especially in cities. The study also underlines why cities are essential in climate change adaptation (CCA) process while emphasizing the importance of it. Under this dissertation, the reasons why CCA should be made at the city scale and the importance of cost estimation were given. While doing this, different studies belonging to different institutions on a global-sectoral-regional scale were examined and adaptation cost predictions were examined in detail. The purpose of these stages is to both set an example for the transition to smaller scales and see the deficiencies correctly by showing how such estimations were made and what they contain. Then, based on this, it was shown why a city-scale cost calculation should be made, how this makes a difference and what problems were encountered. The study underlined that estimations with different expectations and inputs give different results about the cost of adaptation. Large-scale studies cannot analyze the characteristics and needs of cities wholly and accurately, as they make top-down analysis; therefore they make underestimations than they should be. The study noted that the important thing is to make estimations that anticipate needs with the proper methodology. Then, these predictions will make the adaptation process faster, easier to implement, to which all parties participate and better understood by the governors. In this context, cities are both the cause and the victim of climate change. They are also vulnerable to many of the effects of climate change. Therefore, detailed adaptation starting from this scale will be more effective and efficient, considering their social-economic activities in the world and the role they can play in adaptation. All these show that it is crucial to make cost estimates on this scale, one of the basic requirements of the adaptation process, to avoid additional costs and delays, and take fast and effective measures against climate change, even though there are major deficiencies in the literature and some limitations in conducting the study in this field.