An Investigation of the factors affecting the geomechanical properties of rocks in coal mining
Kömür madenciliğinde kayaçların jeomekanik özelliklerini etkileyen faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 77239
  2. Yazar: HAYATİ YENİCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, E.L.İ. Soma - Işıklar, Eynez, G.L.İ. - Tunçbilek ve S.L.İ. - Seyitömer açık ocaklarından alınan sedimenter kayaçların jeomekanik özelliklerinin belirlenmesi için kaya mekaniği laboratuvar deneyleri yapılmıştır. Söz konusu ocakların farklı seviyelerinden alınan ve farklı özellikler taşıyan 16 sedimenter (kireçtaşı, marn) kayaç üzerinde laboratuvar çapta, yoğunluk, porozite, tek eksenli basınç ve deformasyon, dolaylı çekme (Brazilian), nokta yükleme, üç eksenli basınç deneyleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve kayaç özelliklerinin birbirleri ile ilişkileri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, geotechnical tests were carried out on rock specimens taken from different levels of Işıklar and Eynez open pits run by Aegean Lignite coorporation, and Tunçbilek open pit run by Western Lignite coorporation, and Seyitömer open pit run by Seyitömer Lignite coorporation. 16 sedimentary rocks ( Limestone, Marlstone) having different properties were subjected density, porosity, uniaxial compressive strength and deformation test, indirect tensile strength test, point load strength test,and triaxial strength test in the rock mechanics laboratory. Results were evaluated statistically and some correlations between rock properties have been investigated.