Spatial optimization of hydrometric data networks by systems analysis techniques
Hidrometrik veri ağlarının sistem analizi teknikleriyle uzaysal optimizasyonu
- Tez No: 77238
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN HARMANCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Su kalitesinin izlenmesi ve ölçüm ağları ile ilgili olarak pek çok sorun yaşanması nedeniyle, günümüzde hemen tüm ülkeler mevcut ölçüm-izleme sistemlerini değerlendirme ve yeniden tasarlama yoluna gitmektedirler. Ülkemizde de benzer bir yaklaşım gündeme gelmiş olup, DSİ ve EİE gibi ölçüm yapan kuruluşlar ölçüm sistemlerinin performansını ve tutarlılığını sınama ihtiyacı duymaktadırlar. Öte yandan, ölçüm ağı değerlendirmesi ve yeniden tasarımı konusunda uygulana gelen standart bir yaklaşma mevcut değildir. Ölçüm konumları, sıklıkları ve ölçülecek değişkenlerin seçimi için pek çok kriter ve yöntem önerilmektedir. Sunulan çalışma yukarıda belirtilen ihtiyaçlara cevap vermek üzere gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı: a) ölçüm konumları açısından mevcut bir izleme sisteminin değerlendirilmesi ve yeniden tasarımında kullanılabilecek bir yaklaşımın geliştirilmesi; b) geliştirilecek yaklaşımın ülkemizde DSİ tarafından işletilen bir ölçüm sisteminin performansının sınanmasında kullanılması. olarak tanımlanabilir. Bu amaçları gerçekleştirmek üzere, ölçüm ağının değerlendirilmesi ve yeniden tasarımı için dinamik programlamayı esas alan bir optimizasyon yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu yaklaşım daha önce Lettenmaier v.d. (1984) tarafından Seattle Metropolitan bölgesindeki ölçüm ağının 81 istasyondan 47 istasyona küçültülmesi amacıyla kullanılmıştır. Sunulan çalışmada Lettenmaier v.d. (1984) yöntemi geliştirilerek farklı havza su kalitesi yönetim amaçları açısından çok sayıda seçenek çözüm üretilmiştir. Yöntem ayrıca entropi tekniği ile de birleştirilerek, mevcut sistemin, getirdiği bilgi açısından sınanması yoluna gidilmiştir.Çalışmada ölçüm sistemi, sadece örnekleme noktalarının konumları açısından ele alınmıştır. Uygulanan optimizasyon yönteminde havza, alt havzalara ayrılmış; her alt havza ve istasyonda su kalitesinin belirlenmesi açısından önem taşıyan drenaj alanı, nüfus, kalite değerleri gibi kriterler esas alınmış; bu kriterlere ağırlık katsayıları uygulanarak 20 adet seçenek çözüm elde edilmiştir. Yöntem, DSİ'nin Gediz Havzası'nda işlettiği su kalitesi ölçüm sistemine uygulanmıştır. Bu sistemde 1990-1993 arasında 33 adet istasyon mevcut iken bu rakam son yıllarda 14'e düşürülmüştür. Sunulan çalışmada sadece 14 istasyon için değil, farklı büyüklüklerdeki alternatif izleme ağları için değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the view of the numerous problems related to monitoring of water quality, most countries have started to assess and redesign their existing networks. The recent trend in Turkey is also similar; that is, the major monitoring agencies, i.e., DSI and EIE, express the need to examine or audit their existing networks to see how they fulfill monitoring efficiency and cost-effectiveness. On the other hand, there are yet no standard methods to assess and redesign an existing network. Numerous methods and criteria have been proposed for the selection of sampling sites, frequencies and variables to be sampled. The presented study is accomplished in respect of the above two needs: a) to investigate a sound methodology in assessing and redesigning an existing network with respect to monitoring sites; and b) to apply this methodology to an existing monitoring network in Turkey upon the need expressed by State Hydraulic Works towards assessment of the performance of their monitoring practices. With respect to (b), the State Hydraulic Works of Turkey essentially wants to optimize the currently running networks in terms of monitoring sites. Accordingly, an optimization method is selected to both assess and redesign an existing network as required by point (a) above. The methodology comprises the use of dynamic programming for systematic consolidation of a fixed station water quality monitoring network. The method has been used earlier by Lettenmaier et al. (1984) to consolidate the monitoring network of the Municipality of Metropolitan Seattle,USA, from 81 to 47 stations. The presented study expands on this previous work by generating alternative monitoring scenarios with respect to different management objectives. Furthermore, the research is detailed by investigating the optimum number of stations to be retained in a basin in respect of information production. The current study foresees the optimization of an existing water quality monitoring network with respect to site selection only. The methodology used is based on dynamic programming as an optimization technique. The technique employs a hierarchical structure; stations are allocated to what are termed primary basins on the basis of a weighted attribute score, and specific station locations within each primary basin are specified using a criterion based on stream order numbers. The above methodology is applied to the case of the Gediz River Basin, where State Hydraulic Works had run 33 surface water quality stations between 1990 and 1993 and reduced this number recently to 14 stations. The application presented here covers an assessment of not only 14 but also other alternative number of stations (i.e., 20, 25, 30 stations) to be retained in the existing network.