El-Keşşaf ve el-Bahrü'l-Muhît tefsirlerinin beyân ilmi açısından mukayesesi
The comparison of al-Kashshaf and al-Bahru'l-Muhit commentary in terms of declarative science
- Tez No: 772429
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH EMİN ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 434
Özet
Dil de varlık gibi farklı anlaşılmalara ve okumalara konu olagelmiştir. Özellikle kaynağı ilâhî olunca çeşitli tefsir ayrılıkları kaçınılmaz olmaktadır. Beyân ilmi de bir anlamın kapalılık ve açıklık bakımından birbirinden farklılık arzeden lafızlarla dile getirilmesini inceleyen dilbilim dalıdır. Bu sebeple bu ilme konu olan söz dizimlerinin farklı algılamaları artıracağı bariz bir durum olmaktadır. Kur'an-ı Kerim de genelde belâgat özelde de beyân ilmi kapsamında oldukça fazla malzeme bulundurmaktadır. Öte yandan farklı meşrep, inanç ve düşüncelere sahip olmak veya çeşitli zaman ve toplumlarda yaşamak da Kur'an-ı Kerim'i yukarıdaki özelliğinden dolayı anlama çeşitliliğine neden olabilmektedir. Ayrıca dilbilimleri de diğer ilim dalları gibi zaman içinde her yönden gelişim, duraklama veya gerileme göstermiştir. Zemahşerî ve Ebû Hayyân hem fikir ve mezhep olarak hem de zaman olarak birbirinden ayrılık arzetmektedir. Biz de bu çalışmada Zemahşerî'nin el-Keşşâf adlı tefsirini ve Ebû Hayyân'ın el-Bahru'l-Muhît isimli eserini bu doğrultuda inceledik. Kur'an-ı Kerim'in yorumlanması bağlamında itikâdî ve fıkhî mezhepleri yansıtma konusunda beyân ilminin verilerini ne ölçüde kullandıklarını tespit etmeye çalıştık. Ayrıca Ebû Hayyân'ın, Zemahşerî'den iki asır sonra yaşamış olmasından dolayı beyân ilminin gelişimine -tefsiri bağlamında- bir katkı sağlayıp sağlamadığını ortaya koymayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Language has also been different to structures such as reading. In general, there are many interpretations that change when it is divine. In a sense, the science of declaration is to learn a language from the language with the words obtained from the closure and the developments in terminology. It is obvious that the syntax of these people, which is the subject of this science, will increase different perceptions. In the Qur'an, rhetoric has been taken in particular. On the other hand, having different dispositions, thoughts and ideas, or living in various times and societies can also cause the Qur'an to be understood without being understood due to its characteristics. In addition, their languages are also branches of development related to other sciences, stagnation or regression issues. Zemahseri and Abu Hayyân present a healthy life in terms of both ideas and time. In this study, we examined Zamakhshari's Discovered Tafsir and this description of Abû Hayyân's work called el-Bahru'l-Muhît. Because of the interpretation of the Qur'an, it reflects the views on creed and the Karim. In addition, we aimed to reveal that Abû Hayyân did not make a contribution to the science of beyân -because of his tafsir-he was there two centuries after Zamakhshari.