Anonim şirketlerde yönetim kurulu toplantısı usulleri ve toplantıya çağrı
Meeting procedures of the board of directors and call for meeting in joint stock companies
  1. Tez No: 772430
  2. Yazar: CANAN ECE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TURANBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Anonim şirketlerde, şirketin iki zorunlu organından birini oluşturan yönetim kurulu günümüzde“yönetim ve temsil organı”olarak nitelendirilmesinin yanı sıra, şirketin işleyişine yön verecek kararlara imza atması sebebiyle“karar organı”olarak da nitelendirilmektedir. Bu nedenle, yönetim kurulunun karar almasına ilişkin sürecin incelenmesi önem arz etmekte olduğundan çalışmamızda bu konuya ağırlık verilerek, yönetim kurulu toplantısı usulleri ve toplantı yapılmaksızın karar alınması yöntemi ayrıntıları ile açıklanmaya çalışılmıştır. Bununla birlikte, konunun anlaşılması adına, öncelikle yönetim kurulunun yapısı, oluşumu ve organizasyonu incelenmiştir. Çalışmamızın en son bölümünde, Kanunda ayrıntıları ile düzenlenmediği için doktrinde görüş ayrılıklarına, uygulamada ise yargıda farklı hükümler kurulmasına sebep olan yönetim kurulu toplantısına çağrı konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
At the present time, in joint stock companies, the board of directors, which is one of the two mandatory organs of the company, is not only described as a“management and representation organ”, but also as a“decision-making organ”because it takes decisions that will guide the operation of the company. For this reason, since it is important to examine the decision-making process of the board of directors, this study has focused on this issue and tried to explain in detail the methods of board of directors meetings and the method of making decisions without holding a meeting. In order to understand the subject, first of all, the structure, formation and organization of the board of directors were examined. In the last part of this study, the issue of call for the board of directors meeting, which causes disagreements in doctrine and different provisions in the judiciary in practice, since it is not regulated in detail in the Law, was analyzed.