Yahudilikte 613 mitsvot: İbn Meymun örneği
613 mitzvot in Judaism: The example of Maimonides
  1. Tez No: 772449
  2. Yazar: KÜBRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN MERAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
613 mitsvot konusunun kökeni ve bu konuyla ilgili telif edilen eserlerin benzerlik ve farklılıklarını genel hatlarıyla vermeye çalıştığımız bu tez çalışması giriş, üç ana bölüm ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez çalışmasında takip edilen prensipler ve başvurulan kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra, Yahudi hukuk literatüründen bahsedilmiştir. Birinci bölümde, Yahudi hukukunda bazı teknik terimlerin açıklamalarına, 613 mitsvotun ne zaman ortaya çıktığına ve âlimlerin konu hakkındaki görüşlerine yer verilmiştir. Ayrıca 9-15. yy. arasında telif edilen 613 mitsvot eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde, İbn Meymun'un Sefer ha-Mitsvot eserinde yer alan 14 kurallık metodoloji hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise İbn Meymun'un listesiyle kendisinden önceki listelerin arasında mukayese yapılmış, listeler örnekler üzerinden kıyaslanmıştır. Sonuç bölümünde, tezde verilen bilgiler ışığında çeşitli tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study, which we try to give the origin of 613 mitsvot and the similarities and differences of the works written on this subject. This study consists of an introduction, three main sections and a conclusion. In the introduction, information is given about the principles followed in the thesis and the main works about 613 mitsvot area. Afterwards, Jewish legal literature are mentioned. In the first chapter, some technical terms in Jewish law, when 613 mitsvot appeared and the views of scholars on this subject are examined. Also 613 mitsvot works copyrighted between the period of Geonim and Rishonim are identified. In the second part, the methodology of Maimonides with fourteen rules in his work Sefer ha-Mitsvot is explained. In the third chapter, a comparison was made between Maimonides' lists and sages before him, and the lists of them were compared through examples. In the conclusion part, various determinations and evaluations were made in the light of the information given in the thesis.