On Emir bağlamında Tevrat ile Kur'an'ın mukayesesi
The comparison of Torah and Qur'an in the context of the Ten Commandments
  1. Tez No: 740765
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
On Emir, Yahudiliğe göre Tanrı'nın kendisi tarafından yazıldığı ve Hz. Mûsâ'nın aracılıyla İsrailoğullarına verilmiş en önemli emirlerdir. Öyle ki, Yahudiler On Emri okurken saygıdan dolayı ayağa kalkmaktadırlar. Çünkü bu emirler Yahudi şeriatında bulunan 613 emrin özeti mahiyetindedir. Bu çalışmada Tevrat'ta bulunan On Emir ve yasak Yahudilerin ana kaynağı olan Talmud ve Tevrat esas alınarak objektif bir şekilde tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca bu emirlerin Yahudi kaynaklarına dayanılarak yer yer yorumlar da yapılmıştır. On Emrin Kur'ân'daki karşılığını tespit edebilmek için de Kur'ân-ı Kerim'e başvurularak tespit edilmeye de çalışılmış, yine Sünnet ve tefsir kaynaklarına dayanılarak yer yer yorumlar yapılmıştır. Ayrıca bu On Emir'in Yahudi geleneğinde ve İslâm geleneğinde nasıl telakki edildiği konusu da karşılaştırmalı bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the the Ten Commandments Judaism, they are the most important commandments which are believed to be written by God herself and given to the Children of Israel through Prophet Moses. So much, the Jews stand up out of respect while reading the ten commandments. Because these orders are a summary of the 613 commandments in the jewish shari'a. In this study, it has been tried to determine the Ten Commandments and prohibitions in the Torah in an impartial and objective way, based on the Torah and Talmud, which are the main sources of the Jews. In addition, these orders were made in some comments based on Jewish sources. In order to determine the eguivalent of the Ten Commandments in the Qur'an, it was tried to be determined by referring to the Qur'an itself. Beside this, some comments were made based on the Suunh (Sünnet) and tafsir sources. In addition, it has been tried to be discussed in a comparative way about how these Ten Commandments are considered in the Jewish tradition and the Islamic tradition.